• Anadolu Hayat Emeklilik
  • Mobil Şube
x
Göndereceğiniz her bir SMS, Avea aboneleri için 0,65 kr.; Turkcell aboneleri için 0,50 kr.; Vodafone aboneleri için 0,40 kr. olarak ücretlendirilecektir. Ücretlendirmeye KDV ve ÖİV dahildir. Operatörün SMS ücretinde değişiklik yapma hakkı saklıdır.
Basın Bültenleri

Anadolu Hayat Emeklilik’in aktif büyüklüğü yılın ilk yarısında 2.973 milyon YTL’ye, brüt kârı 20,5 milyon YTL’ye ulaştı

Hayat sigortacılığı ve bireysel emeklilik alanlarında rekabetin arttığı, mevzuat değişikliklerinin ve yeni iş birliği arayışlarının gündeme geldiği 2008 yılının ilk yarısında Anadolu Hayat Emeklilik'in net karı yüzde 10,78 artarak 16,7 milyon YTL'ye, brüt karı ise 20,5 milyon YTL'ye ulaştı. 

Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. Genel Müdürü Mete Uğurlu, Türkiye'de bireysel emeklilik sistemi ve hayat sigortaları alanında 2008 yılının ilk yarısında yaşananları değerlendirdi. Uğurlu, sürdürülmekte olan istikrarlı büyümeye işaret ederek ulusal ve uluslararası siyasi ve ekonomik dalgalanmaların piyasalara olan etkilerinin de yakından takip edildiğini belirtti. Anadolu Hayat Emeklilik'in 2007 yılı sonu itibarı ile 175 milyon YTL olan nominal sermayesini 13 Haziran 2008 itibariyle 250 milyon YTL'ye yükselttiğini ifade eden Uğurlu, hayat sigortacılığı ve bireysel emeklilik alanlarında faaliyet göstermekte olan şirketler arasında en yüksek sermayeye sahip şirket konumunda olduğunu da belirtti. 

2008 yılı ilk yarısı itibariyle aktif büyüklüğünü yüzde 18,5 oranında artışla 2.973 milyon YTL seviyesine ulaştırmayı başaran Anadolu Hayat Emeklilik, müşteri odaklı yapısal dönüşüm projelerini de başarıyla sürdürmeye devam ediyor. Mete Uğurlu, Haziran ayı sonu itibarı ile Anadolu Hayat Emeklilik'in bireysel emeklilik katılımcı sayısının 343 bin 744'e yükseldiğini, katılımcılara ait toplam fon büyüklüğünün ise 1 milyar YTL.'yi aşarak geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 46,46 oranında artış ile 1.039 milyon YTL.'ye ulaştığını belirtti. Geçen yıl olduğu gibi katılımcı sayısı ile toplam fon büyüklüğü itibariyle sisteme en fazla katılımı sağlayan şirket olma özelliğini sürdüren Anadolu Hayat Emeklilik'in katılımcı sayısında piyasa payı yüzde 21,21 ve toplam fon büyüklüğünde piyasa payı yüzde 20,12 seviyelerine ulaştı. 

Mete Uğurlu, aynı dönemde hayat sigortalılarına ait finansal varlıkların toplamının 2007 yılı Haziran ayı itibariyle kıyaslandığında yüzde 10 oranında artışla 1.507 milyon YTL.'ye yükseldiğini ifade etti. 2008 yılı ilk 6 ayı içinde hayat dalında toplam 179,6 milyon YTL tutarında prim üretimi gerçekleştiren Anadolu Hayat Emeklilik, söz konusu üretim hacmi ile piyasanın gelişimine yönelik süregelen katkısını devam ettirdi ve yüzde 21 düzeyinde piyasa payı elde etti. 

Hayat Sigortacılığı ve Bireysel Emeklilik branşlarında faaliyet gösteren ve hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören ilk ve tek şirket olma özelliğini koruyan Anadolu Hayat Emeklilik; güçlü ortaklık yapısı, mali bünyesi ve sermayesi ile sektörünün lideri olmaya 2008 yılında da devam ediyor. 

Anadolu Hayat Emeklilik hakkında:

Bireysel emeklilik ve hayat sigortası alanlarında hizmet sunan Anadolu Hayat Emeklilik, 1990 yılında "Türkiye'nin ilk hayat sigortası şirketi" olarak kuruldu. Türkiye'nin halka açık ilk ve tek emeklilik şirketi olan Anadolu Hayat Emeklilik, hayat sigortaları ve Bireysel Emeklilik Sistemi'nde en büyük fon yaratan şirket olma özelliğini taşıyor. 

Genel Müdürlüğü İstanbul'da bulunan Şirketin; İstanbul, Ankara, Adana, Bursa ve İzmir'de faaliyet gösteren Bölge Müdürlükleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Şubesi bulunmaktadır. Anadolu Hayat Emeklilik, doğrudan pazarlama ekibi, 300'ü aşan acentesi ve Türkiye İş Bankası, HSBC, TEB, Anadolubank'ın bin 500'e ulaşan şubeleri ile hizmet sunmaktadır. 

Bilgi için: 

MPR Halkla İlişkiler A.Ş. 

(İlknur Akgül Ardıç, Derya Deniz 0212 212 34 60)
iardic@mpr.com.tr ddeniz@mpr.com.tr