• Anadolu Hayat Emeklilik
  • Mobil Şube
x
Göndereceğiniz her bir SMS, Avea aboneleri için 0,65 kr.; Turkcell aboneleri için 0,50 kr.; Vodafone aboneleri için 0,40 kr. olarak ücretlendirilecektir. Ücretlendirmeye KDV ve ÖİV dahildir. Operatörün SMS ücretinde değişiklik yapma hakkı saklıdır.
Basın Bültenleri

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M.Uğur Erkan: “BES milli bir meseledir”

Ücretli çalışanların otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girişiyle ilgili kanun, 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girecek. BES’in milli bir mesele olduğunu ve burada biriken fonların ülkemizin finansal cephanesi olduğunu belirten Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ni (BES) “milli bir mesele” olarak değerlendiren Anadolu Hayat Genel Müdürü M. Uğur Erkan, 01 Ocak 2017’de yürürlüğe girecek olan işyeri bazlı otomatik katılım uygulamasının yurtiçi tasarrufları artırarak, güçlü bir ekonomik büyüme modelinin hayata geçirilmesinde önemli rol oynayacağını söyledi. Otomatik katılımın, bireylerin emekli olduklarında tamamlayıcı gelir oluşturmaları açısından başarılı olacağına inandıklarını belirten M. Uğur Erkan, bu durumun sektörün gelişimine de ciddi ivme kazandıracağını kaydetti.

M. Uğur Erkan şöyle konuştu: “Otomatik katılım, katılımcı tabanını bir anda hızlıca yaygınlaştıran ve büyüten bir yapı olduğu için oldukça önemli. Bu sistemin dünyada başarıyla uygulandığı pek çok ülke var. Türkiye’nin de böyle bir sisteme ihtiyacı var. İşyeri bazlı otomatik katılım esaslı emeklilik sisteminin hayata geçirilmesi ile katılımcı tabanının ciddi anlamda genişleyeceğini, henüz yüzde 15’ler seviyesinde olan uzun vadeli yurt içi tasarruf oranının yükseleceğini, sistemde önemli bir fon birikimi sağlanacağını ve sistemin sermaye piyasalarının derinleşmesini pozitif etkileyeceğini düşünüyoruz.”

Yeni sistemle birlikte işyeri bazlı katılımların yoğunlaşacağını, sistemde daha sağlam bir katılımcı tabanının oluşacağını öngördüğünü kaldeden M. Uğur Erkan, “Hali hazırda nüfusumuz hızla yaşlanıyor, ortalama yaşam süresi uzuyor ve gelir ihtiyacı olan yaşlı nüfusumuz giderek artıyor. Bu nedenle otomatik katılım esaslı emeklilik sisteminin hızlıca hayata geçirilmesi ve kişilerin tasarruf etmeye bir an önce başlaması gerekiyor. Bununla birlikte ülke olarak mevcut iç kaynak ve tasarruflarımızı artırmanın, ihtiyacımız olan yatırımlarımızı finanse edebilmenin yolu da BES’ten geçiyor. BES’i milli bir mesele olarak görüyor ve burada biriken fonların ülkemizin finansal cephanesi olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Otomatik katılım ile ilgili beklentilerinin yüksek olduğunu belirten M. Uğur Erkan sözlerine şöyle devam etti: “Kanun tasarısı ile otomatik katılımın en temel hususları belirlenmiş oldu. Ayrıntıların alt mevzuatlarla netleştirilmesi bekleniyor. Dünyada benzeri olmayan düzeyde güçlü bir teşvik yapısıyla şekillendirilen otomatik katılım sisteminde katılımcı devamlılığının çok yüksek olacağına inanıyoruz. Kaliteli hizmet ve müşteri odaklı anlayışı ön planda tutan kurumlar, mevcutta olduğu gibi, sistemin hızla büyümesinde ve sağlıklı bir şekilde yaygınlaşmasında öncü rol oynayacaktır.”