• Anadolu Hayat Emeklilik
  • Mobil Şube
x
Göndereceğiniz her bir SMS, Avea aboneleri için 0,65 kr.; Turkcell aboneleri için 0,50 kr.; Vodafone aboneleri için 0,40 kr. olarak ücretlendirilecektir. Ücretlendirmeye KDV ve ÖİV dahildir. Operatörün SMS ücretinde değişiklik yapma hakkı saklıdır.
Soru Cevap Videoları

Otomatik Katılım'da ne kadar katkı payı ödenir?

Otomatik Katılım kapsamında çalışanın ödeyeceği aylık katkı payı, prime veya emeklilik keseneğine esas aylık kazancının %3’üdür. Çalışan daha yüksek emeklilik birikimine ulaşmak için daha yüksek katkı payı ödeyebilir.
Prime esas kazanç tutarı; hak edilen ücretler, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her türlü hak edişin yanı sıra, işveren tarafından özel sağlık sigortalarına ve bireysel emeklilik sistemine ödenen tutarlar ve ayrıca mevzuat kapsamında sayılan diğer kazançların brüt toplamıdır.

Emeklilik keseneğine esas kazanç ise; aylık gösterge ve ek gösterge üzerinden ödenen tutarlar, memuriyet taban ve kıdem aylık tutarları, makam ve görev tazminatları ile mevzuat kapsamında sayılan diğer kazançların toplamından oluşur.

Katkı payı, her ay çalışanın maaşından kesilerek işveren tarafından seçilen bireysel emeklilik şirketine aktarılır.
Otomatik katılım uygulaması kapsamında yalnızca çalışanlar katkı payı öder.

Örneğin prime esas aylık kazancı 2000 TL olan bir çalışan aylık 60 TL katkı payı öder.

Ancak, işveren çalışanları adına katkı payı ödemeyi talep ederse bireysel emeklilik şirketiyle İşveren Grup Emeklilik Sözleşmesi yapabilir.

Çalışanın iş yerinin değişmesi halindeyse, yeni iş yerinde otomatik katılım kapsamında bir emeklilik planı varsa birikimi tüm haklarıyla beraber yeni iş yerindeki emeklilik planına aktarılır.

Otomatik Katılım’la ilgili daha fazla bilgi almak için www.anadoluhayat.com.tr'yi ziyaret edebilir ya da 444 55 00 numaralı Bilgi Hattımızı arayabilirsiniz.
Daha Fazla Göster