• Anadolu Hayat Emeklilik
  • Mobil Şube
x
Göndereceğiniz her bir SMS, Avea aboneleri için 0,65 kr.; Turkcell aboneleri için 0,50 kr.; Vodafone aboneleri için 0,40 kr. olarak ücretlendirilecektir. Ücretlendirmeye KDV ve ÖİV dahildir. Operatörün SMS ücretinde değişiklik yapma hakkı saklıdır.
Soru Cevap Videoları

Otomatik Katılım’dan emeklilik hakkımı elde etmeden önce ayrılabilir miyim?

Otomatik Katılım kapsamında çalışanlar, şirket tarafından emeklilik planına dâhil olduklarının kendilerine bildirildiği tarihi takip eden iki ay içerisinde, sözleşmeden cayabilirler.
Cayma tarihi dolduktan sonra sistemden çıkmak isteyen çalışanlar için; bireysel emeklilik sistemindeki ayrılma koşulları geçerlidir.

Yani, sistemde çalışanın elde ettiği yatırım getirisi tutarı üzerinden, sistemde geçirilen süreye bağlı olarak değişen oranlarda gelir vergisi kesintisi yapılır. Bu oran sistemde 10 yıl geçirip 56 yaşını dolduranlar ve sistemden vefat, maluliyet ve tasfiye gibi zorunlu hallerden dolayı ayrılmak zorunda kalanlar için yüzde beştir. Sistemde 10 yıl süreyle kalarak 56 yaş koşulunu yerine getirmeyenlerde oran yüzde on iken, 10 yıl süre sistemde kalma ve 56 yaşını doldurma koşullarını yerine getirmeden ayrılanlar için yüzde on beştir. Devlet katkısı ve getirilerine hak kazanma oranlarının da sistemde kalma süresine göre değişkenlik gösterdiğini ayrıca hatırlatalım.

Otomatik Katılım’la ilgili daha fazla bilgi almak için www.anadoluhayat.com.tr'yi ziyaret edebilir ya da 444 55 00 numaralı Bilgi Hattımızı arayabilirsiniz.
Daha Fazla Göster