• Anadolu Hayat Emeklilik
  • Mobil Şube
x
Göndereceğiniz her bir SMS, Avea aboneleri için 0,65 kr.; Turkcell aboneleri için 0,50 kr.; Vodafone aboneleri için 0,40 kr. olarak ücretlendirilecektir. Ücretlendirmeye KDV ve ÖİV dahildir. Operatörün SMS ücretinde değişiklik yapma hakkı saklıdır.
Soru Cevap Videoları

Risk Profilim Nedir? Hangi Yaşta, Hangi Fonlara Yönelmeliyim?

Bireysel emeklilik sistemi, çalışma hayatınız boyunca birikim yapmanız sonucunda emekliliğinizde finansal açıdan rahat bir yaşam sürmenize katkı sağlar. Birikim yaparken, risk profilinize uygun emeklilik yatırım fonlarını tercih etmeniz tatmin edici bir emeklilik birikimine ulaşmanız konusunda belirleyicidir.
Risk alma eğiliminizi belirleyen faktörlerin başında yaşınız, emekliliğinize kalan süre, finansal piyasalardaki dalgalanmalar karşısındaki beklentiniz ve bireysel emeklilik sistemine aktarabileceğiniz tutarın toplam gelirinizdeki payı gelir. Katılımcılar risk alma eğilimlerine göre düşük, orta ve yüksek riskli fon kategorileri arasından seçim yaparlar.

Diyelim ki bireysel emeklilik sistemine 25 yaşında dahil oldunuz. Enflasyonun üzerinde getiri elde etme hedefiyle, hisse, uzun vadeli tahvil yatırımı yapan fonlar gibi yüksek risk kategorisinde yer alan fonları tercih edebilirsiniz. Sisteme 40 yaşında dahil olduğunuzda ise dönemsel getiri dalgalanmalarının orta vadeye yayıldığı borçlanma araçları, dengeli fonlar gibi orta risk kategorisinde yer alan fonlara yönelebilirsiniz. Ya da 50 yaşındasınız, emeklilik döneminize az süre kaldı. Bu durumda birikimlerinizi korumak amacıyla getiri değişkenliği daha az olan düşük riskli fonları seçmeniz daha iyi bir yatırım kararı olabilir.

Yaşınızdan ve emekliliğinize kalan süreden bağımsız olarak, bireysel emeklilik sistemine aktarabileceğiniz tutarın toplam gelirinizdeki payı arttıkça da daha az risk içeren fonlara yönelebilirsiniz. Piyasalardaki gelişmeler ve beklentileriniz çerçevesinde fon dağılımınızı yılda 6 kez değiştirerek, birikiminizi daha verimli hale getirebilirsiniz.

Katkı paylarınızın değerlendirileceği fonlarla ilgili detaylı bilgi almak ve fon dağılımınıza karar vermek için tıklayın: http://www.anadoluhayat.com.tr/bireysel-emeklilik/emeklilik-yatirim-fonlari
Daha Fazla Göster