BES Birikim Hesaplama

"Aylık ödeyebileceğim katkı payı belli. Ödemelerimi düzenli yaparsam emeklilikte tahmini ne kadar birikimim olur?" diye soruyorsanız bu araç sizin için.

SGK emeklilik yaşınızdan bağımsız olarak, BES’ten emekli olmayı planladığınız yaş. En az 56 olabilir.

Emeklilik şirketine aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak ödediğiniz tutar.

Her yıl sizin tarafınızdan katkı payınızda yapılacak %'lik artış oranı. Bu oran en fazla %5 olabilir.

Düzenli katkı payı ödemeleriniz dışında, sisteme giriş aşamasında isteğe bağlı olarak yatıracağınız toplu tutar.
Emekliliğinizde oluşacak tahmini toplam tutar
TL
TL
Bu hesaplama sonucu tahminidir.
​​Emeklilik döneminde ulaşacağınız birikim tutarı; fon tercihlerinize, yatırım getirilerine ve süreç içinde oluşacak enflasyon oranlarına göre değişkenlik gösterir.
Varsayımlar
Bireysel Emeklilik Sisteminde Kullanılacak Muhtemel Birikim Ve Geri Ödeme Tablolarına İlişkin Genelge (2010/10) uyarınca; emeklilik döneminde ulaşacağınız birikim tutarı, fon tercihleriniz ve yatırım gelirlerine göre değişkenlik gösterebilir. Burada yapılan hesaplamalar sonucu ulaşılan tutar tahmini bir tutar olup, şirketimiz bu tutarın gerçekleşeceği konusunda garanti vermemektedir. 1. (Temel) ve 2. (Alternatif) senaryo kapsamında sunulan reel getiri oranları, plan kapsamında alınabilecek fonların fon işletim gideri kesintisinin son takvim yılı sonundaki (son iş günü) ağırlıklı ortalaması düşülerek ulaşılan net oranları göstermektedir. Uygulamada gerçekleşecek kesinti oranı, tercih edeceğiniz fonların fon işletim gideri kesintilerine bağlı olarak değişmektedir. Bunun yanı sıra, yatırım aşamasında vergilendirme yapılmadığı için fon işletim gideri kesintisi sonrası getiri oranı aynı zamanda vergi sonrası net getiri oranını ifade etmektedir. Bununla birlikte, sistemden ayrılma sırasında toplam birikim değeri üzerinden vergi kesintisi yapılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda, katkı payı tutarınızın emeklilik dönemine kadar sabit kalacağı ve hesaplamaların enflasyonun etkisinden arındırılması için enflasyonun sıfır olacağı varsayılmaktadır.
Bu birikim tutarı ile maaşım ne kadar olur?
Tahmini bireysel emeklilik birikiminizi Emeklilik Gelir Planları’ndan birine aktararak alabileceğiniz düzenli maaşınızı veya maaş alma sürenizi hesaplayın.
Maaş Hesapla
İhtiyacınıza uygun Bireysel Emeklilik ürünleri
Geleceğe Yatırım Planı
Birikim yaparken geniş fon alternatifleri arayanlar için
Usta Emeklilik Planı
Belli bir birikimi olan ya da aylık yüksek tutarlı tasarruf hedefleyenler için