Anadolu Hayat Emeklilik’in Aktif Büyüklüğü 15,2 Milyar TL'ye Ulaştı
Anadolu Hayat Emeklilik 2017 yılı ilk çeyrek finansal sonuçları açıklandı. Bireysel emeklilik ve hayat sigortaları fon büyüklüğü toplamında sektör liderliğini sürdüren Anadolu Hayat Emeklilik’in aktif büyüklüğü, 2017 yılı ilk çeyreği itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre %21 artış ile 15,2 milyar TL’ye ulaştı.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan, ilk çeyrek finansal sonuçlarına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede; “Faaliyetlerini sektörün ve ülke ekonomisinin en önde gelen kuruluşlarından biri olmanın verdiği güç ve sorumluluk duygusu içerisinde yürüten Anadolu Hayat Emeklilik bu dönemde de, ülkemizin ihtiyacı olan uzun vadeli tasarruflara sektörünün en çok katkıda bulunan şirketi olmuştur.” dedi.

Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) 31 Mart 2017 tarihli verilerine göre; bireysel emeklilik branşı fon büyüklüğünde %19 pazar payı ile 12,2 milyar TL’ye ulaşan Anadolu Hayat Emeklilik, önceki dönemlerde olduğu gibi, en yüksek devlet katkısı fon büyüklüğüne sahip şirket olma özelliğini devam ettirdi. Şirket, katılımcı sayısındaki %17 pazar payını ise korudu.

1,7 milyar TL seviyesindeki sigortalı varlıkları itibarıyla hayat sigortaları sektöründe lider olan Anadolu Hayat Emeklilik’in prim üretimi, 2017 yılının ilk çeyreği itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre %45 artış göstererek 140,8 milyon TL tutarında gerçekleşti. Vefat sigortalarındaki büyüme de devam ettirilerek, geçen yılın aynı dönemine göre %59 artış ile 114 milyon TL tutarında prim üretildi.

Anadolu Hayat Emeklilik, 2017 yılı başında yürürlüğe giren ve halen süreci devam eden otomatik katılımda da lider ve öncü konumunu sürdürme hedefiyle, kurum ve çalışanlara en yenilikçi ürün, ek fayda ve hizmetleri sunmaya devam etti.

Üst seviyede müşteri deneyimi için sistemlerini ve iş modelini sürekli olarak geliştiren Anadolu Hayat Emeklilik, 2017 yılının ilk çeyreğinde de müşterilerine tüm kanallarda hızlı ve kolay hizmet sunmak ve müşteri deneyimini iyileştirmek amacıyla, altyapı ve dijital dönüşüme yönelik yatırımlarını sürdürdü. İstikrarlı, dengeli ve sürdürülebilir büyüme politikasından taviz vermeyen Anadolu Hayat Emeklilik, faaliyet gösterdiği hayat sigortaları ve emeklilik branşları toplamında yönettiği 13.877 milyon TL fon ile Türkiye’nin ihtiyacı olan uzun vadeli tasarruflara sektörünün en çok katkıda bulunan şirketi olmayı sürdürdü.

Yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre %26 artışla 63,4 milyon TL brüt, %25 artışla 51,7 milyon TL net kar elde eden Anadolu Hayat Emeklilik’in özkaynakları ise 766,3 milyon TL tutarında gerçekleşti. Şirket, aktif büyüklüğünde 15,2 milyar TL’ye ulaşarak bu alandaki sektör liderliğini perçinledi. Ana faaliyet branşlarındaki etkinliğin göstergesi olan teknik kar ise geçen yılın aynı dönemine göre %50 artış göstererek 43 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Anadolu Hayat Emeklilik, başarıyla tamamladığı 2016 yılı faaliyetleri sonucunda hissedarlarına, net dağıtılabilen dönem karının %75’i oranında, toplam 140 milyon TL’lik nakit temettü ödemesinde bulundu.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan, “İstikrarlı büyümesini ve mali alandaki başarılı performansını sürdürmekte olan Anadolu Hayat Emeklilik, sektör ve ülke ekonomisi için yaratmakta olduğu katma değeri artırarak devam ettirme kararlılığındadır.” dedi.