Bireysel Emeklilik Sistemine Üye Olma ve Haklar

Bireysel emeklilik sistemi nedir?

Bireysel emeklilik sistemi (BES) size, aktif çalışma döneminizdeki hayat standartlarınızı emeklilikte de devam ettirmeniz için bugünden düzenli birikim yapma imkânı sağlayan ve devlet katkısıyla desteklenen bir tasarruf ve yatırım sistemidir.
BES ile birikiminiz ne kadar olur, hemen hesaplayın.
İhtiyaçlarınıza ve gelecek beklentilerinize en uygun BES ürününü kolayca bulun.

Bireysel emeklilik sistemine kimler katılabilir?

Fiil ehliyetine sahip herkes BES’e katılabilir. Türk Medeni Kanunu’na göre ayırt etme gücüne sahip ve kısıtlı olmayan 18 yaşını doldurmuş kişilerin fiil ehliyeti vardır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olma imkânım varken, bireysel emeklilik sistemini neden tercih edeyim?

Çalıştığınız dönemde sahip olduğunuz hayat standartlarınızı, emeklilikte sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacağınız emekli maaşı ile devam ettirmeniz mümkün olmayabilir. Bu ihtiyacınızı karşılamak için Bireysel emeklilik sistemi (BES) devreye girer. Zorunlu sosyal güvenlik sisteminin alternatifi değil tamamlayıcısı olan BES; emeklilik döneminizde size ek gelir sağlayarak refah seviyenizi artırmayı amaçlar. Ayrıca bireysel emeklilik sisteminde başka hiçbir yatırım aracında olmayan benzersiz devlet katkısı avantajı ile, sisteme yatırdığınız her katkı payının %25’i kadar tutar devlet katkısı olarak hesabınıza eklenir.
Hiçbir sosyal güvenlik kurumuna bağlı değilseniz, emeklilik döneminiz için şimdiden harekete geçerek BES’e hemen dahil olabilirsiniz.
İhtiyaçlarınıza ve gelecek beklentilerinize en uygun BES ürününü kolayca bulun.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödediğim primleri ve buradan kazandığım hakları bireysel emeklilik sistemine aktarabilir miyim?

BES, sosyal güvenlik sisteminin alternatifi değildir, sistemi tamamlayıcı niteliktedir. BES’e dahil olduğunuzda Sosyal Güvenlik Kurumu’yla olan ilişkinizde bir değişiklik meydana gelmez. Sosyal güvenlik sistemi ve BES’e yaptığınız ödemeler birbirinden bağımsız olup, haklarınız ile kazanımlarınızın sistemler arası aktarılması mümkün değildir.

Bireysel emeklilik sistemine güvenebilir miyim?

Şeffaflık ve güvenliğin sağlanması adına, bireysel emeklilik sisteminde son derece sağlam bir denetim mekanizması bulunur.
Emeklilik şirketlerinin faaliyetleri T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından denetlenir. Şirketlerin yılda en az bir kere bağımsız dış denetim yaptırması zorunlu olduğu gibi, fonların hesap ve işlemleri, üçer aylık dönemler itibarıyla bağımsız dış denetime tabidir. Şirketlerin günlük faaliyetleri ise Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından elektronik ortamda izlenir.
Bireysel emeklilik hesabınız, emeklilik şirketlerinin mali bünyesinden bağımsız olarak Takasbank nezdinde saklanır. Emeklilik şirketlerinin iflas etmesi durumunda, Takasbank’ta saklanan birikiminiz bir diğer emeklilik şirketine aktarılır ve siz sistemde kalmaya devam edebilirsiniz.
Fon malvarlığı rehin edilemez, portföye ilişkin olarak yapılan işlemler haricinde teminat gösterilemez, 3. şahıslar tarafından haczedilemez ve iflas masasına dahil edilemez. Fonların ve portföy yöneticilerinin faaliyetleri ise Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yılda en az 1 kere denetimden geçer.
BES’in işleyişine ilişkin Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından hazırlanan şemayı incelemenizi öneriyoruz.

En az ne kadar ödeyerek bireysel emeklilik sistemine giriş yapabilirim?

Bireysel emeklilik ürünlerinde “asgari katkı payı” tutarları tanımlıdır. En az bu tutarlar kadar ödeme yapabilirsiniz. Ödemeleriniz için üst limit yoktur.
Bütçenize en uygun BES ürününü kolayca bulun.

Bireysel emeklilik mevzuatına nasıl ulaşabilirim?

BES ile ilgili mevzuata ulaşın.

Bireysel emeklilik sistemine erken yaşta dahil olursam avantajım ne olur?

Fiili ehliyete sahip herkes için BES’e asgari giriş yaşı 18’dir.

BES’e ne kadar erken girer ve sistemde kalarak ne kadar uzun süre ödeme yaparsanız, emeklilik birikiminiz de o kadar yüksek olur.
BES ile birikiminiz ne kadar olur, hemen hesaplayın.

Hesabımla ilgili bilgilere dilediğim zaman ulaşabilir miyim?

Online İşlemler ve Mobil Şube içinden adınıza oluşturulan şifreli alanlara giriş yaparak, hesabınıza ulaşabilir; birikiminizin durumunu, fon getirilerinizi, ödeme dönemlerinizi takip edebilir ve hesabınızla ilgili tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bireysel emeklilik hesabınız Takasbank nezdinde tutulduğundan, fon paylarınızı size verilecek Takasbank şifresi ile günlük olarak izlemeniz de mümkündür.
Hesabınız ile ilgili detaylara ulaşın.

Birden fazla emeklilik sözleşmesine sahip olabilir miyim?

Aynı şirkette veya farklı şirketlerde birden fazla bireysel, gruba bağlı bireysel sözleşmeye veya işveren grup emeklilik sözleşmesi kapsamında adınıza açılmış sertifikaya sahip olabilirsiniz.

Başkasının adına katkı payı yatırabilir miyim?

Evet. Eşiniz, 18 yaşından büyük çocuğunuz ya da dilediğiniz herhangi biri adına katkı payı yatırabilirsiniz, ama kendi adınıza olan sözleşmeyi başkasına devredemezsiniz.

Sözleşmeden dilediğim zaman cayabilir miyim?

Teklif formunu imzaladığınız veya teklifinizi onayladığımız tarihi takip eden 2 ay içinde cayma hakkınız bulunuyor. Sözleşmeden caymanız halinde, bildiriminizin bize ulaştığı tarihten sonra verdiğiniz ödeme talimatlarını iptal eder ve yaptığınız tüm ödemeleri fon toplam gider kesintisi haricinde hiçbir kesinti yapmadan, varsa yatırım getirinizle birlikte 10 iş günü içinde size iade ederiz.

Katkı payı ödemeye ara verebilir miyim?

Dilediğiniz zaman ödemeye ara verebilir ve daha sonra yeniden devam edebilirsiniz. Vadesinde ödemediğiniz katkı payının ödeme tarihini takip eden 3 ay içinde, ilgili hesaba herhangi bir ödeme yapmamanız durumunda, sözleşmede ödemeye ara verdiğiniz kabul edilir ve 4. aydan itibaren ara verme kesintisi uygulanır.

Sistemden emeklilik hakkımı elde etmeden önce ayrılabilir miyim?

Sistemden çıkış aşamasında, elde ettiğiniz yatırım getirisi üzerinden, sistemde geçirdiğiniz süreye bağlı olarak değişen oranlarda gelir vergisi kesintisi yapılır.

Emekliliğe hak kazanmadan ayrılmanız durumunda vergi kesintisine ek olarak, ürününüzün yapısına göre giriş aidatı da ödeyebilirsiniz.

Sistemden ayrılmam veya emekli olmam durumunda yapılacak kesintiler nelerdir?

Emekliliğe hak kazandığınızda veya sistemden ayrıldığınızda yapılacak gelir vergisi kesintisi, emeklilik birikiminizin sistemde elde ettiğiniz yatırım getirisi üzerinden hesaplanır.

Durum Gelir vergisi kesintisi oranı(Yatırım getirisi üzerinden)
Sistemde 10 yıl kalma ve 56 yaşını doldurma %5
Sistemden vefat, maluliyet, tasfiye gibi zorunlu hallerden dolayı ayrılma %5
Sistemde 10 yıl süreyle kalıp 56 yaş koşulunu yerine getirmeden ayrılma %10
Sistemden, 10 yıl süreyle kalma ve 56 yaş koşulunu yerine getirmeden ayrılma %15

Sistemden zorunlu nedenlerle ayrılmak zorunda kalırsam ne olur?

Sistemden yaşam kaybı, sakatlık, tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılmanız durumunda, birikiminizin sistemde elde ettiğiniz yatırım getirisi üzerinden hesaplanacak gelir vergisi kesintisini ödeyerek, birikimlerinizi alabilirsiniz.

Emeklilik sözleşmesi devam ederken yaşam kaybı durumunda ödeme, Medeni Kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla, sözleşmede belirttiğiniz lehtar veya lehtarlara yapılır. İstediğiniz kişi veya kişileri lehtar olarak belirleyebilir ve sözleşme süreniz boyunca dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Lehtar belirlemediyseniz yaşam kaybınız halinde hak sahibi, kanuni varislerinizdir.

Emeklilik şirketimi değiştirebilir miyim?

Evet, dilerseniz birikimlerinizi ve kazanılmış haklarınızı başka bir emeklilik şirketine aktarabilirsiniz. Bunu yapabilmek için, emeklilik sözleşmenizin imza tarihinden itibaren en az 2 yıl geçmesi gerekir. Başka şirketten aktarımla düzenlenmiş sözleşmenizi tekrar aktarabilmeniz içinse ilgili şirkette en az 1 yıl kalmanız gerekir.

Emeklilik şirketi teklifi reddederse ne olur?

Emeklilik şirketi teklifi reddederse, verdiğiniz ödeme talimatları iptal edilir ve varsa yaptığınız tüm ödemeler hiçbir kesinti yapılmadan 5 iş günü içinde size iade edilir.

Birikim ve Fonlar

Birikim ve maaşımı bugünden nasıl hesaplayabilirim?

Elde edeceğiniz emeklilik birikimi ve alacağınız maaş; sisteme giriş yaşınıza, ödediğiniz katkı payı tutarına ve fonlarınızın getirilerine bağlı olarak değişiklik gösterir.
Emeklilik şirketleri, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen şartlara ve plan özelliklerine göre oluşturulmuş projeksiyon hesaplamalarına göre sizlere tahmini emeklilik birikimi ve maaşı öngörüsü sunar.
BES ile birikiminiz ne kadar olur, hemen hesaplayın.

Daha yüksek birikime sahip olmak için ne yapmalıyım?

Daha yüksek emeklilik birikimine ulaşabilmek için:

 • Katkı paylarınızı düzenli ödeyebilir,
 • Fon getirilerinizi takip ederek, gerekli gördüğünüzde fon dağılımınızı değiştirebilir,
 • Daha fazla katkı payı yatırabilir,
 • Ara ödemeler yapabilirsiniz.
BES ile birikiminiz ne kadar olur, hemen hesaplayın.

Düzenli katkı payı ödemelerimde her yıl enflasyona bağlı artış olur mu?

TL olarak gerçekleştirdiğiniz ödemeler, yazılı olarak aksi bir talimat vermediğiniz müddetçe, her yıl Aralık ayında (Kasım sonu itibarıyla) TÜİK tarafından açıklanan yıllık uçtan uca TÜFE artış oranı baz alınarak artırılır ve en yakın 5 TL’nin katına yuvarlanır.

Dövize endeksli olarak gerçekleştirdiğiniz ödemelerde ise artış uygulanmaz.

Sözleşmem kapsamında yaptığım ödemeler nasıl değerlendirilir?

Katkı payı ödemeleriniz, emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir.
Emeklilik şirketleri tarafından kurulan emeklilik yatırım fonları, profesyonel fon yönetim şirketleri tarafından yönetilir. Böylece emeklilik yatırım fonları ile düzenli tasarrufta bulunma, fon yönetim şirketlerinden profesyonel hizmet alma ve diğer yatırım fonlarında olmayan vergisel avantaj elde etme imkânına sahip olursunuz.

Fon mal varlığı rehin edilemez, teminat gösterilemez, 3. şahıslar tarafından haczedilemez ve iflas masasına dâhil edilemez.
Farklı yatırım stratejilerine uygun fonlarımız arasından kendinize en uygun olanı seçin.
Risk getiri tercihinizi ortaya çıkaran, en fazla 3 dakikanızı alacak Risk Profil Anketi ile size en uygun fonu öğrenin.

Bireysel emeklilik sisteminde garanti edilen bir getiri düzeyi var mı?

BES’te getiri garantisi bulunmaz. Bunun yerine, farklı yatırım profillerine uygun çok çeşitli emeklilik yatırım fonu alternatifleri arasından yatırım profiliniz ve tercihlerinize en uygun fonları seçmeniz için size yol gösterilir.
Getiri beklentiniz ve yatırım profilinizi dikkate alan iQ fonlar ile birikimlerinizi beklentilerinize en uygun şekilde değerlendirebilirsiniz.
iQ Fonlar ile ilgili detaylı bilgi sahibi olun.
Risk getiri tercihinizi ortaya çıkaran, en fazla 3 dakikanızı alacak Risk Profil Anketi ile size en uygun fonu öğrenin.
Dilerseniz sizinle hemen iletişime geçebiliriz.

Emeklilik yatırım fonlarının performansını nasıl öğrenebilirim?

Emeklilik yatırım fonlarımızın performansını altı aylık ve yıllık raporlarla açıklarız. Fon içtüzüğü, izahname ve tanıtım formları, incelemeniz için internet sitemizde yer alır.
Fonlarımızla ilgili detaylı bilgi sahibi olun.

Birikim ve fonlar hakkında düzenli bilgi sağlıyor musunuz?

Katkı payı ödemeleriniz, seçtiğiniz fonlar, getiri ve birikiminiz ile ilgili bilgilere internet şubemiz, mobil uygulamamız ve çağrı merkezimiz aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca, e-posta adresinize düzenli olarak hesap dönemleri sonunda gönderdiğimiz yıllık Hesap Bildirim Cetveli, 3 aylık dönemlerde gönderdiğimiz Katılımcı Bilgilendirme Notu ve 60 saniyede fon önerilerinden oluşan AnaYorum videosu sayesinde birikim ve fonlarınız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Emeklilik yatırım fonlarının diğer yatırım fonlarına göre avantajları neler?

Diğer yatırım fonlarından farklı olarak; emeklilik yatırım fonlarının kazançları üzerinden gelir vergisi ve kurumlar vergisi alınmaz.

Emeklilik yatırım fonları hangi yatırım araçlarını içerir?

Fon türüne göre değişiklik göstermekle birlikte, fon portföyü aşağıda yer alan para ve sermaye piyasası araçları ile işlemlerinden oluşur:

 • Vadeli mevduat ve katılma hesabı,
 • Borçlanma araçları, repo ve ters repo işlemleri ile ortaklık payları,
 • Kıymetli madenler, kıymetli madenlere ve gayrimenkule dayalı varlıklar,
 • Türev araç işlemleri ile varantlar,
 • Takasbank para piyasası işlemleri,
 • Yatırım fonu katılma payları,
 • Borsalarda gerçekleştirilen türev araç işlemlerinin nakit teminatları ve primleri,
 • Kira sertifikaları,
 • Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenen diğer yatırım araçları.


Birikimlerinizi, getiri beklentinize ve risk alma eğiliminize uygun yatırım enstrümanlarını içeren iQ Fonlarda değerlendirebilirsiniz. Kişiye özel akıllı fonlarımız olan iQ Fonlar belirli bir risk seviyesini koruyacak şekilde yönetilir. iQ Fon içindeki yatırım enstrümanları piyasadaki değişiklikler dikkate alınarak portföy yönetim şirketi tarafından aktif olarak değiştirilir.
Risk getiri tercihinizi ortaya çıkaran, en fazla 3 dakikanızı alacak Risk Profil Anketi ile size en uygun iQ Fonu öğrenin.
iQ Fonlar ile ilgili detaylı bilgi sahibi olun.

Emeklilik yatırım fonunun pay değeri nasıl hesaplanır?

Her bir fonun birim pay değeri, gün sonu itibarıyla, net varlık değerinin dolaşımdaki pay sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

Sahip olduğunuz fon adedi ile fonların günlük birim fiyatını çarparak birikimlerinizin ne kadar olduğunu takip edebilirsiniz.

Fon payları, temsil ettiği değerin tam olarak nakden ödenmesi şartıyla bireysel emeklilik hesabınıza aktarılır.

Emeklilik

Ne zaman emekli olurum?

Sistemde en az 10 yıl süreyle kalıp 56 yaşını tamamlayarak emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

Emekli olduğumda birikimimi nasıl değerlendirebilirim?

Emekliliğe hak kazandığınızda aşağıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz:
 • Bireysel emeklilik sisteminde kalarak, birikiminizi "programlı geri ödeme" şeklinde geri alabilirsiniz. Bu durumda, plan değişikliği yoluyla “Emeklilik Gelir Planı”na dâhil olursunuz.
 • Birikiminizi toplu olarak alabilirsiniz.
 • Birikiminizi yukarıda yer verdiğimiz seçenekler arasında paylaştırabilir ya da emeklilik kararınızı erteleyerek, BES’te kalıp katkı payı ödemeye devam edebilirsiniz.
 • Birden fazla hesabınız olması durumunda, aynı şirkette veya farklı şirketlerde bulunan hesaplarınızı emeklilik hakkı kullandığınızda birleştirebilirsiniz.
Sadece emeklilik hakkı kazanan müşterilerimize yönelik sunduğumuz Emeklilik Gelir Planı’nı incelemenizi öneriyoruz.

Çalışanlarım sistemden ne zaman emekli olabilir?

En az 10 yıl süreyle sistemde kalınması koşuluyla, 56 yaşını dolduran çalışanlarınız emekliliğe hak kazanır.

Çalışanlarımın sistemden emekli olması veya ayrılması durumunda vergi kesintisi yapılır mı?

Çalışanlarınız emekliliğe hak kazandıklarında ya da sistemden ayrıldıklarında hak kazandıkları emeklilik birikimlerinin sistemde elde edilen yatırım getirisi üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılır.

Durum Gelir vergisi stopajı (Yatırım getirisi üzerinden)
Sistemde 10 yıl kalma ve 56 yaşını doldurma %5
Sistemden vefat, maluliyet, tasfiye gibi zorunlu hallerden dolayı ayrılma %5
Sistemde 10 yıl süreyle kalıp 56 yaş koşulunu yerine getirmeden ayrılma %10
Sistemden, 10 yıl süreyle kalma ve 56 yaş koşulunu yerine getirmeden ayrılma %15

Çalışanlarım emekli oldukları zaman birikimlerini nasıl değerlendirebilirler?

Çalışanlarınız;

• Birikimlerini bireysel emeklilik sistemi içinde kalarak, “programlı geri ödeme” şeklinde alabilirler. Bu durumda “emeklilik gelir planı” adı altında oluşturulmuş emeklilik planına dâhil olurlar.

• Birikimlerini toplu olarak alabilirler.

• Hak kazanmış oldukları birikimleri yukarıda belirtilen seçenekler arasında paylaştırabilir ya da emeklilik kararlarını erteleyerek, bireysel emeklilik sisteminde katkı payı ödemeye devam edebilirler.

•Birden fazla bireysel emeklilik hesabı olan çalışanlarınız, aynı şirkette veya farklı şirketlerde bulunan hesaplarını emeklilik haklarını kullandıklarında birleştirirler.

Birikim Hesaplama

Aylık 200 TL ödeyerek sisteme 30 yaşında dahil olursam, emekliliğe hak kazandığımda elde edeceğim birikim tutarı nedir?

BES’e aylık 200 TL düzenli ödeme ile 30 yaşında dahil olarak 56 yaşında emekli olmanız durumunda yıllık brüt reel getiri oranı %4 olan senaryo 1’e göre tahmini 114.970 TL, yıllık brüt reel getiri oranı %2 olan senaryo 2’ye göre ise tahmini 86.770 TL birikim elde edebilirsiniz. Hesaplama için kullanılan varsayımlar aşağıda yer almaktadır:

Emeklilik döneminde ulaşacağınız birikim tutarı fon tercihleriniz ve yatırım getirilerine göre değişkenlik gösterebilir. Burada yapılan hesaplamalar sonucu ulaşılan tutar tahmini bir tutar olup, Şirketimiz bu tutarın gerçekleşeceği konusunda garanti vermemektedir. Hesaplamalar senaryo 1 için %4, senaryo 2 için %2 yıllık brüt reel getiri oranları varsayımı ile, plan kapsamında alınabilecek fonların fon işletim gideri kesintisinin son takvim yılı sonundaki (son iş günü) ağırlıklı ortalaması düşülerek ulaşılan net oranlara göre yapılır. Uygulamada gerçekleşecek kesinti oranı, tercih edeceğiniz fonların fon işletim gideri kesintilerine bağlı olarak değişir. Bunun yanı sıra, yatırım aşamasında vergilendirme yapılmadığı için fon işletim gideri kesintisi sonrası getiri oranı aynı zamanda vergi sonrası net getiri oranını ifade eder.
Farklı tutarda ödeme yapmanız durumunda birikiminiz ne kadar olur, hemen hesaplayın.

Devlet Katkısının Kapsamı

Devlet katkısı nedir?

Devlet tarafından, bireysel emeklilik sistemine (BES) düzenli veya toplu olarak yatırdığınız tüm katkı paylarının %25’i oranında bireysel emeklilik hesabınıza ödenen tutardır.
Örneğin; aylık 200 TL ödüyorsanız adınıza her ay 50 TL, 800 TL ödüyorsanız 200 TL devlet katkısı ödenir.
BES birikiminize eklenecek devlet katkısını hemen hesaplayın.

Devlet katkısı herkese ödenir mi?

Bireysel emeklilik hesabı dahilinde katkı payı ödeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile 29.05.2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 28. Maddesine göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve bunların altsoyları tarafından ya da bu kişiler adına yatırılan katkı payları için devlet katkısı ödenir.

İşveren grup emeklilik sözleşmelerine devlet katkısı ödenmemektedir.

Eşim veya çocuğum adına ödeme yaparsam onlar da devlet katkısından yararlanabilir mi?

Evet, eşiniz veya 18 yaşından büyük çocuğunuz adına yatırdığınız katkı paylarının üzerinden %25’i oranında devlet katkısından yararlanabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemine dâhil olan her aile bireyiniz devlet katkısından ve sistemin diğer tüm avantajlarından ayrı ayrı faydalanır.

Devlet katkısından faydalanmak için ne yapmam gerekir?

Katkı payı ödemesi dışında herhangi bir işlem yapmanız gerekmez.
BES birikiminize eklenecek devlet katkısını hemen hesaplayın.

Devlet katkısını nasıl takip edebilirim?

Devlet katkısı, bireysel emeklilik hesabınız dahilindeki ayrı bir alt hesaba yatırılır. Böylece ödediğiniz katkı paylarıyla oluşan birikiminiz ile devlet katkısıyla oluşan birikiminizi ayrı ayrı izleyebilirsiniz.

Ayrıca e-Devlet Kapısı üzerinden Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama hizmetinden de sorgulama yapabilirsiniz.
Birikimlerinizi; Online İşlemler ve Mobil Şube’den, 0850 724 55 00 numaralı çağrı merkezimizden ya da Takasbank ana sayfasında yer alan "Bireysel Emeklilik" kısa yoluna bağlanarak takip edebilirsiniz Anadolu Hayat Emeklilik Mobil Şube uygulamamızı Apple Store ve Google Play uygulama marketlerinden ya da mobil tarayıcılar üzerinden www.anadoluhayat.com.tr/pages/indir.html bağlantısına ulaşarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Devlet katkısının yanı sıra bireysel emeklilik sistemindeki vergi avantajından da faydalanabilir miyim?

Hayır. 1 Ocak 2013 tarihinde bireysel emeklilik sisteminde gerçekleşen değişiklik ile vergi indirimi uygulaması yerine devlet katkısı uygulaması başlamıştır.
İlgili mevzuatı inceleyin.

Bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkımı elde ettim. Emeklilik birikimlerimi almadan sözleşmeme devam etmek istiyorum. Devlet katkısından yararlanır mıyım?

Katkı payı ödemeye devam ettiğiniz sürece devlet katkısı alırsınız. Emeklilik hakkınızı kullanıp sistemden ayrıldığınızda, devlet katkısı hesabınızda bulunan birikimlerin tamamına hak kazanmış olursunuz.

Devlet Katkısı Oranları ve Hesaplama

Bireysel emeklilik hesabıma yatırdığım her tutar için devlet katkısı ödenir mi?

Sadece düzenli, ek veya başlangıç katkı payı adı altında hesabınıza yatırdığınız katkı paylarınız için devlet katkısı ödenir.

Bireysel emeklilik hesabıma yatırdığım hangi tutarlar için devlet katkısı ödenmez?

Devlet katkısı hesaplamasına aşağıdaki tutarlar dahil edilmez:

 • Emeklilik şirketlerince hesabınıza yapılan ceza ödemeleri,
 • Emeklilik şirketlerince hesabınıza ödenen ek faydalar,
 • İşveren grup emeklilik sözleşmesinden hak kazanılarak transfer yoluyla aktarılan tutarlar,
 • Başka bir şirketten aktarımla gelen tutarlar, işverenler tarafından yapılan katkı payı ödemeleri,
 • Kime ait olduğu belli olmayan katkı payı ödemeleri,
 • Üyelerine veya çalışanlarına emekliliğe yönelik taahhütte bulunan dernek, vakıf, tüzel kişiliği haiz meslek kuruluşu veya sair ticaret şirketleri nezdinde 16 Nisan 2012 tarihi itibarıyla mevcut bulunan emeklilik taahhüt planları kapsamında bireysel emeklilik sistemine aktarılan yurt içi ya da yurt dışındaki birikimler ve taahhütlere ilişkin tutarlar (plan esaslarına göre aktarım tarihine kadar mutat yapılan ödemeler nedeniyle oluşanlar dahil)

Devlet katkısı için üst limit var mıdır?

Evet. Bir takvim yılı içinde ödenen toplam devlet katkısı, ilgili yıl için belirlenen yıllık toplam brüt asgari ücret tutarının %25'ini aşamaz.

Örneğin, 2019 yılı için yıllık brüt asgari ücret tutarı 30.780 TL’dir. 2019 yılı içinde hesabınıza ödenebilecek toplam devlet katkısı, maksimum 7.675,20 TL olacaktır.
Yıllık brüt asgari ücret tutarı, ilgili hesaplama dönemine ilişkin olarak on altı yaşından büyükler için açıklanan brüt asgari ücret dikkate alınarak hesaplanır.

Birden fazla bireysel emeklilik sözleşmem var. Devlet katkısı nasıl hesaplanır?

Devlet katkısı üst limiti hesap bazında değil, katılımcı bazında hesaplanır.

Birden fazla sözleşmeniz varsa, devlet katkısı her bir sözleşme için ilgili ayda ödediğiniz katkı paylarının ağırlığı dikkate alınarak sözleşmeleriniz arasında paylaştırılır. Bir takvim yılı içinde ödenen toplam devlet katkısı, ilgili takvim yılı için belirlenen yıllık toplam brüt asgari ücret tutarının %25'ini aşamaz.

Devlet katkısı için kurulan emeklilik yatırım fonlarından kesinti yapılır mı?

Emeklilik şirketleri, devlet katkılarının yatırıma yönlendirileceği fona ilişkin giderlerin karşılanması için fondan gider kesintisi yapabilir. Bu kapsamda yapacakları toplam kesinti, fon işletim giderine ilişkin kesinti dâhil, günlük %0,001'i (yıllık %0,365) geçemez.

Devlet Katkısı Haklar

Devlet katkısı haczedilebilir mi?

Devlet katkısı hesabındaki tutarlar haczedilemez, rehnedilemez, iflas masasına dâhil edilemez.

Devlet katkısı bütçenin diğer kalemlerine aktarılabilir mi?

Devlet katkısı, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine konulan ödenekten yapılır. Devlet katkısı ödeneğinden bütçenin diğer kalemlerine hiçbir şekilde aktarma yapılamaz.

Bireysel emeklilik hesabımı başka bir şirkete aktarırken devlet katkısını da aktarabilir miyim?

Bireysel emeklilik hesabınızdaki birikimlerinizi başka bir şirkete aktarmanız durumunda devlet katkısı hesabındaki tutarlar da yeni şirkete aktarılır.
Hesabınıza aktarım sırasında intikal etmemiş bir devlet katkısı bulunması durumunda bu tutar, önceki şirket tarafından aktarım yaptığınız yeni şirketinize ödemenin yapılmasını takip eden en geç 2 iş günü içinde aktarılır.

Devlet Katkısına Hak Kazanma

Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısına hak kazanmak için gerekli şartlar nelerdir?

Devlet katkısı hesabınızdaki tutara hak kazanmak için bireysel emeklilik sisteminde kalma ile ilgili süre şartları bulunmaktadır.
1 Ocak 2013 tarihinden sonra sistemde bulunduğunuz süre Devlet katkısı hesabındaki tutarın hak kazanılan oranı
3 yıldan az %0
3 <= Süre < 6 yıl %15
6 <= Süre < 10 yıl %35
10 yıl ve daha fazla (56 yaşından önce) %60
Emeklilik (10 yıl ve daha fazla sistemde kalıp 56 yaşını tamamlama), yaşam kaybı veya maluliyet %100

Süre hesaplamaları emeklilik sözleşmesi bazında yapılır. İşveren grup emeklilik sözleşmesi kapsamında geçirilen süreler, emeklilik durumu haricinde, devlet katkısına hak kazanmaya esas süre hesabında dikkate alınmaz.

Devlet katkısı ne zaman ödenir?

Ödeme yaptığınız ay sonunda Emeklilik Gözetim Merkezi ile şirketimiz arasında mutabakat sağlanır. Mutabakat süreçlerinin tamamlanmasının ardından Emeklilik Gözetim Merkezi söz konusu bilgileri T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığına iletir.

Devlet katkısı ödemelerinin, ödeme yaptığınız ayı takip eden 3 ay içinde hesabınıza yatırılacağını öngörüyoruz.

Bireysel emeklilik sistemine 01.01.2013 tarihinden önce girmiştim. Devlet katkısına hak kazanma sürem nasıl hesaplanır?

1 Ocak 2013 tarihinden önce bireysel emeklilik sistemine girmiş ve 1 Ocak 2016 tarihi itibarıyla yürürlükte olan emeklilik sözleşmelerinin, sisteme giriş tarihi ile 1 Ocak 2013 tarihi arasında sistemde geçirdikleri süre:

 • 3 yıldan 6 yıla kadar olanlar için 1 yıl,
 • 6 yıldan 10 yıla kadar olanlar için 2 yıl,
 • 10 yıldan fazla olanlar için 3 yıl


olacak şekilde, devlet katkısı hesabındaki tutara hak kazanmak için gerekli süreye, bir defaya mahsus olmak üzere, 1 Ocak 2016 tarihinde ekleme yapılır.

Örneğin; bireysel emeklilik sistemine 1 Ocak 2006 tarihinde girdiğinizi varsayalım. 1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla 7 yıldır sistemde olduğunuz için 1 Ocak 2019'da hak etme sürenize 2 yıl daha eklenecek ve devlet katkısı uygulamasının başlangıcından itibaren 6 yıldır sistemde olmanıza rağmen, devlet katkısına hak kazanmak için süre hesaplamalarında, sistemde kalma sürenizin 8 yıl olduğu varsayılacaktır.

Birden fazla bireysel emeklilik sözleşmem var. Bu durumda devlet katkısına hak kazanma sürem nasıl hesaplanır?

Devlet katkısı hesaplanırken her sözleşmeniz ayrı değerlendirilir. Örneğin; 01.01.2013'ten sonra yürürlüğe giren sözleşmelerinizden biri 6 yıldır, diğeri 3 yıldır yürürlükte ise ilk sözleşmeniz için devlet katkılarının %35'ine, ikinci sözleşmeniz için ödenen devlet katkılarının %15'ine hak kazanırsınız.

Emeklilik durumunda ise tüm sözleşmelerinizdeki devlet katkılarına hak kazanmış olursunuz.

Sağlık kurumlarından indirimli yararlanabilir miyim?

Bireysel emeklilik müşterilerimiz anlaşmalı sağlık kurumlarında indirimli fiyatlardan yararlanabilir.

Medilab Assist Anlaşmalı Sağlık Kurumları ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Anlaşmalı Sağlık Kurumları hizmetleri kapsam dışındadır.
Anlaşmalı sağlık kurumları listesini inceleyin.

Sisteme Üye Olma

Grup emeklilik sözleşmeleri nasıl düzenlenir?

Grup emeklilik sözleşmeleri, gruba bağlı bireysel veya işveren grup emeklilik sözleşmesi olarak düzenlenebilir.

Gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmesi, bir grup emeklilik planına bağlı olarak düzenlenir. Emeklilik sözleşmesinin tarafları şirket ile katılımcıdır.

İşveren grup emeklilik sözleşmesi, bir istihdam ilişkisine dayalı olarak kurulabilir. Katılımcı lehine bir sponsor kuruluş ile şirket arasında imzalanır ve sponsor kuruluş katılımcı adına katkı payı öder.

Grup emeklilik sözleşmelerinde katkı payları kimler tarafından ödenebilir?

Kurumlarla düzenlenen emeklilik sözleşmeleri, katkı payı ödeyen tarafa göre üçe ayrılır:

 • Sadece kurum, çalışan adına katkı payı ödeyebilir.
 • Kurum ve çalışan belli oranlarda katkı payı ödeyebilir.
 • Sadece çalışan kendi adına katkı payı ödeyebilir.

Çalışanlarım adına en az ne kadar ödeyebilirim?

Grup emeklilik sözleşmelerinin yapısına bağlı olarak asgari katkı payı tutarları farklılık gösterir. Ödemelerinizde üst limit yoktur.

Çalışanlarım için sabit tutar mı ödemek zorundayım?

Hayır. Çalışanlarınıza ödediğiniz katkı paylarını “sabit” veya “çalışanlarınızın ücretlerinin belirli bir yüzdesi” olarak belirleyebilirsiniz.

Çalışanlarımın unvanlarına ya da çalışma sürelerine göre ödemeleri farklılaştırabilir miyim?

Evet. Her çalışan grubuna (örneğin; sözleşmeli veya kadrolu, beyaz yakalı veya mavi yakalı, vb.) ya da çalışanlarınızın çalışma sürelerine göre farklı yapıda ödeme programı tasarlayabilir ve buna bağlı olarak ödemelerinizi farklılaştırabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemindeki kesintiler neler?

Bireysel emeklilik mevzuatına göre emeklilik şirketleri, bireysel emeklilik faaliyetlerinin gerektirdiği masrafları karşılamak amacıyla üç farklı kesinti uygulayabilir. Emeklilik şirketleri yasal limitler dâhilinde bu kesintilerde farklı uygulamalara sahiptir.

Birikimleri Değerlendirme ve Fonlar

Bireysel emeklilik sistemine yaptığım ödemeler nasıl değerlendirilir?

Katkı paylarınız, emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir.

Emeklilik şirketleri tarafından kurulan emeklilik yatırım fonları, profesyonel fon yönetim şirketleri tarafından yönetilir. Böylece emeklilik yatırım fonları ile düzenli tasarrufta bulunma, fon yönetim şirketlerinden profesyonel hizmet alma ve diğer yatırım fonlarında olmayan vergisel avantaj elde etme imkânına sahip olursunuz.

Fon mal varlığı rehnedilemez, teminat gösterilemez, üçüncü şahıslar tarafından haczedilemez ve iflas masasına dâhil edilemez.

Emeklilik yatırım fonlarının diğer yatırım fonlarına göre avantajları neler?

Diğer yatırım fonlarından farklı olarak; emeklilik yatırım fonlarının kazançları gelir vergisi ve kurumlar vergisinden istisnadır.

Sisteme Üyelik ve Haklar

Sıkıntıya düşersem çalışanlarım adına yaptığım ödemelere ara verebilir miyim?

Emeklilik sözleşmeniz süresince dilediğiniz zaman katkı payı ödemeye ara verebilirsiniz. Vadesinde ödenmeyen katkı payının ödeme tarihini takip eden 3 ay içinde, ilgili hesaba herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda, ilgili sözleşmede ödemeye ara verildiği kabul edilir.

Çalışanlarım adına ödediğim katkı paylarıyla oluşan birikime çalışanlarımın hak kazanabilmesi için süre şartı koyabilir miyim?

Evet. İşveren grup emeklilik sözleşmelerinde, çalışanlarınız adına ödediğiniz katkı paylarıyla oluşan birikimlerin tamamına çalışanlarınızın hak kazanabilmesi için 7 yıla kadar süre şartı belirleyebilirsiniz. Çalışanlarınız bazı durumlarda ödediğiniz katkı paylarıyla oluşan toplam birikime belirlediğiniz süreden önce hak kazanabilirler. Bu durumlar;

 • Haklı nedenlerle fesih hariç işten çıkarma,
 • Haklı nedenle işten ayrılma,
 • İşverenin emeklilik sözleşmesini feshetmesi,
 • İşverenin iflas ya da konkordato ilan etmesi.


Çalışanlarınızın yaşam kaybı durumunda birikimleri, hak kazanma süresinin tamamlanmasını beklemeden emeklilik sözleşmesinde belirlenen lehtarları veya kanuni mirasçılarına ödenir.

Çalışanlarınızın yukarıda belirtilen durumlar dışında işten ayrılması durumunda yatırmış olduğunuz toplam tutarı, dilerseniz grup emeklilik sözleşmesi kapsamında yer alan diğer çalışanlarınıza katkı payı olarak dağıtabilir ya da yasal kesintiler yapıldıktan sonra geri alabilirsiniz.

Grup emeklilik sözleşmesinde kurum ve çalışan hakları nasıl düzenlenir?

İşveren grup emeklilik sözleşmelerinde; “fon dağılımı değişikliği”, “emeklilik planı değişikliği” ve “birikimlerin başka şirkete aktarımı” hakları kural olarak hak kazanma süresinin sonuna kadar kurumunuza aittir. Sadece fon dağılım değişikliği hakkını, isterseniz emeklilik sözleşmesinde belirterek çalışanlarınıza bırakabilirsiniz. Çalışanlarınızın kabul etmesi durumunda, tüm bu hakları hak kazanma süresi tamamlandıktan sonra da kullanabilirsiniz.

Gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmelerinde hakların kullanımı, kural olarak çalışanlarınızdadır. Ancak çalışanlarınız, sistemden ayrılma ve emeklilik hakkı hariç diğer haklarını kurumunuza devredebilir.

Başka bir emeklilik şirketinden yaptırdığım grup emeklilik sözleşmesini aktarabilir miyim?

Evet. İmza tarihinden itibaren en az 2 yıl geçmiş olması koşuluyla, grup emeklilik sözleşmenizi, başka bir emeklilik şirketine aktarabilirsiniz. Başka şirketten aktarımla düzenlenmiş sözleşmenizin tekrar aktarıma konu olabilmesi için ise ilgili şirkette en az 1 yıl kalmanız gerekir.

Grup Emeklilik Avantajları

Bireysel emeklilik sistemi kurumuma ne kazandırır?

Bireysel emeklilik sistemi; motivasyonu yüksek, şirketine bağlı insan kaynağına erişmenin bir yolu ve nitelikli insan kaynağının şirketinizi tercih etmesi konusunda önemli bir itici güçtür.

Çalışanlarınızı bireysel emeklilik sistemine dâhil ederek, emeklilik günlerinde de bugünkü yaşam standartlarını sürdürmelerine yardımcı olurken, aynı zamanda personel maliyetlerinde de tasarruf sağlarsınız.
Çalışanlarınız için ücret artışı yerine bu artışın tamamı veya bir kısmıyla, çalışanlarınızın bireysel emeklilik hesaplarına katkıda bulunursanız çalışan başına maliyetiniz çok daha düşük olacaktır.

%10'luk artış olması Ücrette %5 artış ve ücretin %5'i kadar katkı payı ödenmesi Ücretin %10'u kadar çalışan adına katkı payı ödenmesi
Eski brüt ücret 1.000 TL 1.000 TL 1.000 TL
Yeni brüt ücret 1.100 TL 1.050 TL 1.000 TL
Ücret artışı 100 TL 50 TL 0 TL
Katkı payı 0 TL 50 TL 100 TL
İşveren SGK payı (%19,5) 19,5 TL 9,75 TL 0 TL
İşsizlik primi işveren payı (%2) 2 TL 1 TL 0 TL
Toplam ek maliyet (işveren) 121,5 TL 110,75 TL 100 TL

Kurumuma mali açıdan ayrıca avantaj sağlar mı?

Evet. Çalışanlarınız adına ödediğiniz katkı payı tutarlarını, her bir çalışanınızın aylık brüt ücretinin %15’ine ve yıllık olarak brüt asgari ücretin yıllık tutarına kadar, doğrudan gider yazarak kurumlar vergisi matrahınızdan indirebilirsiniz. Ayrıca, brüt asgari ücretin %30’una kadar olan aylık katkı payı tutarı, SGK primi matrahına dâhil edilmez.

Bireysel emeklilik sistemi kapsamında çalışanlarıma hayati risklere yönelik teminatlar verebilir misiniz?

Bireysel emeklilik sisteminde, hayat sigortalarında bulunan yaşam kaybı ve sakatlık teminatları bulunmaz. Risk teminatları içeren sigorta ürünlerimizi kurumunuza özel avantajlarla sunabiliriz.
İhtiyaçlarınıza ve gelecek beklentilerinize en uygun ürünü kolayca bulun.

Çalışanlarımın sağlık kurumlarında avantajı olacak mı?

Evet. Çalışanlarınız herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmaları durumunda anlaşmalı olduğumuz sağlık kurumlarına başvurabilir, indirimli fiyatlardan yararlanabilirler.

Çalışanlarımın acil sağlık problemleri için hizmetiniz var mı?

Evet. Çalışanlarınız S.O.S International Ambulans Servisi’nin sunduğu kara ambulansı ve sağlık danışmanlığı hizmetinden faydalanabilir. Bu hizmetin maliyeti şirketimiz tarafından karşılanır.
Çalışanlar bu hizmetten acil durumlarda ücretsiz yararlanırken, acil kapsamına girmeyen durumlarda %20 indirimli olarak yararlanırlar. Birinci derece yakınları ise, acil olan ya da olmayan tüm durumlarda hizmetten % 20 indirimli yararlanabilirler.
Acil durumuna giren vakaların listesi için lütfen tıklayınız.

Çalışanlarımın aileleri de kurum katkısı olmadan aynı avantajlı yapıdan faydalanabilir mi?

Çalışanlarınızın eşleri ve/veya 18 yaşından büyük çocukları da çalışanlarınıza özel olarak hazırlanan grup emeklilik planlarının avantajlarından yararlanabilirler.

Genel Bilgiler

Otomatik katılım nedir?

45 yaşını doldurmamış Sosyal Sigortalar Kurumu (4A) ile Emekli Sandığı’na (4C) bağlı mevcut çalışanların ve yeni işe başlayanların, çalıştıkları şirketler aracılığıyla otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine (BES) katılmasına olanak veren, işyeri bazlı emeklilik sistemidir.
OKS hakkında daha detaylı bilgi için, Hazine Müsteşarlığı’nın hazırladığı İşverenlere Yönelik OKS Tanıtım Kılavuzu‘nu incelemenizi öneriyoruz.

Otomatik katılıma dahil olacak çalışanlar için yaş sınırı var mı?

Türk vatandaşı olan veya 29 Mayıs 2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. maddesi kapsamına giren kişilerden, işyerinin otomatik katılıma dahil olduğu tarihte 45 yaşını doldurmamış çalışanlar ve yeni işe başlayanlar otomatik katılım kapsamında yer alıyor.

Hangi çalışanlar otomatik katılıma dahil edilir?

Sosyal Sigortalar Kurumu’na (4/a) bağlı çalışanlar ile Emekli Sandığı’na bağlı devlet memurları (4/c) otomatik katılım kapsamında yer alıyor. Bağkur sigortalıları (4/b) otomatik katılım kapsamına dahil değildir.

Çalışanlar ne kadar katkı payı öder?

Katkı payı, prime esas kazanç ya da emeklilik keseneğine esas aylık üzerinden hesaplanır. İlgili tutarın %3’üne karşılık gelen tutar her ay katkı payı olarak ödenir. Örneğin 2.558,40 TL alan asgari ücretli çalışanların ödeyeceği katkı payı tutarı aylık 76 TL olacaktır.

Çalışanların ödeyeceği katkı payına ilişkin bir üst sınır var mı?

Prime esas kazancın üst sınırı 2019 yılı için 19.188 TL olarak belirlenmiştir. Ancak, çalışanların ödeyebileceği katkı payına ilişkin bir üst sınır henüz bulunmuyor. Daha yüksek emeklilik birikimine ulaşabilmek için çalışan, daha yüksek tutarda katkı payı ödemeyi de talep edebilir. Diğer taraftan Bakanlar Kurulu prime esas kazancın ya da emeklilik keseneğine esas aylığın %3’ü olarak belirlenen bu oranı değiştirme veya katkı payına belirli bir limit getirme yetkisine sahiptir.

Otomatik katılımın çalışanlar için avantajları nelerdir?

Mevcut sistemdeki %25 devlet katkısı avantajı otomatik katılımda da yer almaktadır.
Ayrıca, sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere çalışanlar cayma süresini tamamladıktan sonra 1.000 TL tutarındaki ilave devlet katkısından yararlanırlar. Cayma hakkını kullanmayan çalışanlara sağlanan bu avantaj Kanun’da belirtilen devlet katkısı hak kazanma ve ödeme koşullarına tabidir.
Emeklilik hakkının kullanılması halinde, hesabında bulunan birikimi en az 10 yıl boyunca, yıllık gelir sigortası kapsamında düzenli gelir olarak almayı tercih eden çalışana birikiminin %5’i karşılığında ek devlet katkısı ödenir.

Katkı payı ödemeye devam etmek istemeyen çalışanlar ne yapmalı?

Çalışanları, ilk katkı paylarının şirket hesabımıza nakden intikal ettiği tarihi takip eden iş günü bilgilendiririz. Bu bildirimi takip eden 2 ay içinde çalışanlar, cayma haklarını kullanabilirler.

Cayma durumunda ödenen katkı paylarından kesinti yapılır mı?

Hayır. Cayma durumunda, ödenen katkı payları, varsa hesapta bulunan yatırım gelirleri ile birlikte 10 iş günü içinde çalışana iade edilir.

Çalışanların cayma hakkı dolduktan sonra ayrılma hakkı olacak mı? Ayrılmaya ilişkin bir kısıtlama ya da ek koşul söz konusu mudur?

Çalışanların cayma hakkı dolduktan sonra sistemden ayrılması mümkündür. Ayrılma koşulları mevcut sistemdeki gibi belirlenmiştir. Sistemden çıkış durumunda, elde edilen yatırım getirisi üzerinden, sistemde geçirilen süreye bağlı olarak değişen oranlarda gelir vergisi kesintisi yapılır.

Katkı payı ödemelerine ara verilebilir mi?

Evet. Cayma hakkını kullanmayan çalışan ara vermeyi talep edebilir. Ara verme süresinin tamamlanmasının ardından işveren katkı payı kesintisine devam eder.

Emeklilik şirketleri tarafından giriş aidatı ya da yönetim gider kesintisi alınır mı?

Hayır. Otomatik katılım sözleşmelerinde fon işletim gider kesintisi dışında herhangi bir kesinti yapılmaz.

Çalışanın şirketinde oluşabilecek haciz ve iflas durumlarında çalışan katkı payları korunur mu?

Çalışan katkı payı, işverenin taraf olduğu İcra ve İflas Kanunu kapsamındaki haciz ve iflas yoluyla takip bakımından işçi alacağı niteliğinde, imtiyazlı bir alacak olarak nitelendirilir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işverenleri bu konuda denetler ve yükümlülüklere uymayan işverenler hakkında idari para cezası uygular.

Çalışanlar otomatik katılım için emeklilik şirketlerine bizzat mı başvurmalıdır?

Hayır. Emeklilik şirketlerine işverenler başvurmalı ve çalışanlarının emeklilik planına dahil olmalarını sağlamalıdır.
Çalışanlarınızı otomatik katılıma hemen dahil etmek için Online Otomatik Katılım sayfamıza giriş yapın.

Birden fazla işverenle çalışanlar için birden fazla otomatik katılım sözleşmesi açılabilir mi?

Çalışanın birden fazla işverenle çalışması durumunda, her bir işveren çalışanı için otomatik katılım sözleşmesi açmakla yükümlüdür.

Çalışanın maaşı üzerinde haciz/nafaka gibi yasal kesintiler varsa (maaşın %25’i düzeyinde) katkı payı ödemesi için maaşından kesinti yapılabilir mi?

Çalışanın prime esas kazancı ya da emeklilik keseneğine esas aylığı etkilenmediği sürece ödenecek katkı payı tutarı değişmez ve otomatik katılım sözleşmesi kapsamında kesinti yapılır.

Bireysel emeklilik sisteminde sözleşmesi bulunan çalışanlar adına da otomatik katılım sözleşmesi düzenlenmesi gerekir mi?

Evet. Mevcutta bireysel emeklilik sözleşmesi bulunan çalışanlar için de otomatik katılım sözleşmesi düzenlenmelidir.

Çalışanın işyeri değişikliği durumunda otomatik katılım kapsamında düzenlenen sözleşmesi ne olur?

Çalışan, iş yeri değişikliği durumunda dilerse Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca belirlenen tutarda katkı payı ödemeye devam edebilir ya da yeni iş yerinde otomatik katılım kapsamında bir emeklilik planı varsa, birikiminin ve sistemde kazandığı emekliliğe esas sürenin yeni iş yerindeki emeklilik planına aktarılmasını talep edebilir. Çalışanın herhangi bir talepte bulunmaması durumunda ilgili sözleşme askıya alınır.

Çalışan işsiz kaldığında otomatik katılım kapsamındaki sözleşmesi devam edebilir mi?

Çalışan talep ettiği takdirde katkı payı ödeyerek sözleşmesine devam edebilir.

Çalışan işten ayrılması durumunda bildirimleri kime yapar? Ödemeye devam etmesi mümkün müdür?

Çalışan işten ayrılması durumunda tüm işlemlerini, doğrudan emeklilik şirketi ile gerçekleştirmelidir. Çalışan katkı payı ödemeye devam edebilir veya hesabını sonlandırabilir.

Çalışanlar, sisteme giriş esnasında herhangi bir fon tercihinde bulunmazsa katkı payları hangi fonlarda yatırıma yönlendirilir? Fon dağılım değişikliği yapılmasının bir sınırı var mıdır?

Çalışanların birikimleri tercihe göre "faiz içeren" veya "faiz içermeyen" başlangıç fonunda yatırıma yönlendirilir.
Cayma süresini dolduran ve herhangi bir fon tercihinde bulunmayan çalışanların birikimleri, takip eden 10 ay boyunca (cayma süresi ile birlikte toplam 1 yıl) başlangıç fonunda değerlendirilmeye devam eder. 1 yılını dolduran ve herhangi bir fon tercihinde bulunmayan çalışanların birikimleri ise başlangıçta "faiz içeren" veya "faiz içermeyen" fon tercihlerine göre standart fonda yatırıma yönlendirilir.

Çalışanlar yılda 6 defa fon dağılım değişikliği yapabilir.

Bireysel emeklilik sisteminde sözleşmesi bulunan çalışanların, hem BES hem de otomatik katılım kapsamında katkı payı ödemelerinin avantajı nedir?

Otomatik katılım sözleşmeleri ile BES sözleşmelerinin devlet katkısı limiti ayrıdır.
Örneğin, 2019 yılı için otomatik katılım kapsamı dışındaki sözleşme için azami 7.675,20 TL devlet katkısı hesaplanırken, otomatik katılım kapsamındaki sözleşme için 7.675,20 TL devlet katkısı ayrıca hesaplanır.
Böylece mevcutta bireysel emeklilik sözleşmesi bulunan çalışanlar, otomatik katılım sözleşmeleri kapsamında ayrıca devlet katkısı kazanmaya devam ederek daha yüksek emeklilik birikimine ulaşılabilirler.
BES birikiminize eklenecek devlet katkısını hemen hesaplayın.

Otomatik katılımdan ayrılan çalışanlar, otomatik katılıma tekrar dahil olabilir mi?

Otomatik katılımdan cayma veya ayrılma hakkını kullanarak ayrılan çalışanlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın belirleyeceği esaslar dahilinde 3 yıl içinde bir defalığına otomatik olarak emeklilik planına tekrar dahil edilir.

İşyerlerinin hangi tarihe kadar otomatik katılıma dahil olmaları gerekiyor?

01.01.2019 tarihinden itibaren, 5 ve üzerinde çalışan sayısına erişen tüm işyerleri otomatik katılıma dahil olmalıdır.

İşveren katkı payı öder mi?

Hayır. Otomatik katılım kapsamında yalnızca çalışanlar katkı payı öder. Ancak ödemeleri çalışan adına işveren gerçekleştirir.

İşverenler otomatik katılıma dahil olacakları tarihi belirlerken çalışan sayısını nasıl hesaplamalıdır?

İşverenlerin 45 yaş altı ve üstü çalışan sayısı ayrımı yapmadan tüm çalışan sayısını dikkate almaları gerekir.

Bir işyeri otomatik katılıma dahil olduktan sonra çalışan sayısının azalması durumunda ne yapmalıdır?

Bir defa kapsama alınan işyerinin çalışan sayısında, kapsama alınma tarihinden sonra gerçekleşen değişiklikler dikkate alınmaz.

Şirketler topluluğu veya holding niteliğinde olan yapılarda şirketler topluluğunun tek bir çatı altında otomatik katılım kapsamında değerlendirilmesi söz konusu mudur?

Otomatik katılım kapsamında işveren bazında çalışan sayısı dikkate alınır.

Birden fazla işyeri bulunan işverenler otomatik katılım kapsamında birlikte mi değerlendirilir?

Birden fazla işyeri olan işverenler çalışan sayısını belirlerken bütün işyerlerindeki çalışanların toplam sayısını dikkate almalıdır.

İşverenin otomatik katılım kapsamındaki yükümlülükleri nelerdir?

a. Emeklilik şirketinin seçimi: Her işveren, çalışanları adına, bir emeklilik şirketi ile sözleşme yapmakla yükümlüdür.

b. Fonların seçimi: İşveren, sisteme giriş esnasında çalışandan faizli/faizsiz fon tercihini alır, tercihte bulunmayan çalışanları için söz konusu tercihi yapar.

c. Katkı payının ödenmesi: İşveren, katkı payını çalışanın ücretinden kesip emeklilik şirketine aktarmakla yükümlüdür. Maaş ödemelerini Maliye Bakanlığınca işletilen Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi’ni kullanarak yapan kamu kurumları aynı sistemi kullanarak katkı payı ödemelerini gerçekleştirir.

d. Devir imkânı: İşveren operasyonel gereklilikleri dikkate alarak, şirket seçimi ve katkı payının kesilmesi hariç diğer yükümlülüklerini emeklilik şirketine bırakabilir.

Otomatik katılıma dahil olmak için işverenler hangi formları doldurur?

İşverenle şirket arasında tarafların yükümlülüklerini detaylandıran bir sözleşme imzalanır.
Çalışanlarınızı otomatik katılıma hemen dahil etmek için Online Otomatik Katılım sayfamıza giriş yapın.

Otomatik katılımda işverenler sisteme dahil edecekleri çalışanlarından hangi formları imzalamalarını ister?

Otomatik katılım kapsamında işverenlerin çalışanlarından herhangi bir imza almalarına gerek yoktur.

Otomatik katılım kapsamında işverene ek fayda ya da promosyon uygulaması yapılabilir mi?

Hayır yapılamaz.

İşverenler emeklilik şirketini değiştirebilir mi?

İşveren 2 yıl süresince emeklilik şirketini değiştiremez. İzleyen dönemde ise emeklilik şirketini yeniden değiştirebilmesi için ilgili şirkette en az 1 yıl kalması gerekir.

Mevsimlik işçiler otomatik katılım kapsamına girer mi?

4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’na göre kişilerin otomatik katılım kapsamına girebilmesi için 4/a veya 4/c sigortalılık niteliğinin ve bu kişileri çalıştıran bir işverenlerinin bulunması gerekir. Buna göre, kamuda veya özel sektörde 4/a statüsünde bir işverene bağlı olarak hizmet akdine/iş sözleşmesine istinaden çalışan mevsimlik işçiler otomatik katılım kapsamındadır.
Ayrıca 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’ndaki 5. ek maddede sigortalılıkları düzenlenmiş olan süreksiz tarım işçileri vardır. İlgili işçiler 4/a statüsünde sigortalı sayılmakla birlikte, bir işverenleri bulunmamaktadır. Yevmiyeli tarım işçiliği yapan bu kişiler primlerini kendileri ödediklerinden ilgili kanunun ek 5. maddesindeki tarım sigortalıları otomatik katılım kapsamında değildir.

İşveren otomatik katılım kapsamında katkı payı ödemelerini ne zaman gerçekleştirmelidir?

Katkı payı, en geç çalışanın ücret ödeme gününü takip eden işgünü, işveren tarafından emeklilik şirketine aktarılmalıdır. Örneğin; ücret ödemesi 31 Ocak'ta yapılan bir çalışan için katkı payı, en geç takip eden ilk iş günü olan 1 Şubat'ta emeklilik şirketine aktarılmalıdır.

Bordro Entegrasyonu

Bordro entegrasyonu ile hangi işlemleri yapabilirim?

Otomatik katılım hesapları için iki temel işlem olan hesap açma ve tahsilat dosyası gönderimi yapabilirsiniz. Ek olarak, çalışan hesaplarının güncel durumunu sorgulayabilirsiniz.

Bordro programı için entegrasyon işlemini nasıl yaparım?

Öncelikle, https://developers.anadoluhayat.com.tr adresinden kurum vergi kimlik numarası ile kullanıcı hesabı oluşturmalısınız.*
Kullanıcı bilgilerinizi e-posta adresinize iletiriz. E-postada belirtilen uygulama anahtarı (Secret ID) bordro programına tanımlayarak entegrasyonu sağlayabilirsiniz.
Detaylı bilgi için https://developers.anadoluhayat.com.tr/tr/documentation adresini ziyaret edebilirsiniz.
*LUCA Mali Müşavir Paketi içinden uygulama anahtarı oluşturulduğundan, LUCA kullanıcısı iseniz bu işlemi yapmanıza gerek yoktur.

Bütün bordro programlarında aynı işlemler yapabilir miyim?

Evet, ancak her bordro programında uygulama farklılıkları mevcuttur.

Entegrasyona ilişkin nereden destek alabilirim?

 • AHE API portalından uygulama anahtarı oluşturma aşamasında hata alırsanız 0 850 722 80 00 numaralı Kurumsal Çağrı Merkezi’mizden,
 • Bordro programı kullanımı ve modülün satın alımı/kullanımına ilişkin bordro yazılım firmasının iş ya da çözüm ortaklarından destek alabilirsiniz.

Hangi bordro yazılım firmaları ile entegrasyon var?

LİNK, LOGO, ZİRVE, MİKRO, LUCA, KOLAY İK, ORKA bordro yazılım firmaları ile entegrasyonumuz bulunuyor.

Kurumumun bordro programı ile entegrasyonu yoksa ne yapmalıyım?

Kurumunuza özel geliştirilmiş bir program için https://developers.anadoluhayat.com.tr adresindeki yönlendirmelerle entegrasyon sağlayabilirsiniz. Sorularınız ve destek almak için 0 850 722 80 00 numaralı Kurumsal Çağrı Merkezi’mizden bize ulaşabilirsiniz.

Kapsamı

Hayat sigortası nedir? Neden hayat sigortası yaptırmalıyım?

Hayat sigortası, sigorta şirketinin belli bir prim karşılığında sigortalının sözleşmede belirtilen süre içinde ve sözleşmede belirtilen hallerde yaşam kaybı, kritik hastalık, işsizlik, tam ve kalıcı sakatlık gibi durumlarda belirlenen kişilere veya sözleşmede belirtilen süreden daha uzun hayatta kalması halinde sigortalıya sigorta bedelini ödediği sigorta türüdür.
Hayat sigortaları başınıza beklenmedik bir olay gelmesi durumunda, sizi ve sevdiklerinizi güvenceye almasının yanı sıra birikim yapmanıza da olanak sağlar.
İhtiyaçlarınıza ve gelecek beklentilerinize en uygun sigorta ürününü kolayca bulun.

Hayat sigortasından kimler yararlanabilir?

Birikim yapmak ve/veya hayatta karşılaşılabilecek çeşitli risklere karşı teminat sahibi olmak isteyen herkes hayat sigortasından yararlanabilir. Teminat türüne ve seçeceğiniz ürüne göre bazı ürünlerde sağlıklı olma koşulu ya da yaş sınırı aranabilir.

Hayat sigortası ile hangi teminatlara sahip olabilirim?

İhtiyacınıza yönelik seçeceğiniz hayat sigortası ile hayatta kalma, yaşam kaybı, kritik hastalıklara yakalanma, kaza sonucu yaşam kaybı, kaza ya da hastalık sonucu tam/kısmi ve kalıcı sakatlık, tedavi giderleri, gelir kaybı, gündelik tazminat, istemdışı işsizlik, geçici sakatlık ve hastaneye yatırılma gibi dönüşümlü iş göremezlik teminatlarına sahip olabilirsiniz.
Teminatlarınız seçeceğiniz ürüne ve sözleşmenize göre değişebilir.

İhtiyaçlarıma uygun hayat sigortasını nasıl belirleyebilirim?

Birikim yapmak istiyorsanız sadece birikime yönelik hayat sigortalarını, beklenmedik durumlara karşı kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almayı amaçlıyorsanız risk teminatı içeren hayat sigortalarını tercih edebilirsiniz. Dilerseniz, her iki ihtiyaca da uygun hem birikim hem de teminat içeren sigortaları da seçebilirsiniz.
İhtiyaçlarınıza ve gelecek beklentilerinize en uygun sigorta ürününü kolayca bulun.

Birikim unsuru içeren hayat sigortası ile bireysel emeklilik sistemi arasındaki farklar nelerdir?

Birikim unsuru içeren hayat sigortaları yaşam kaybı ve/veya sakatlık teminatları da içerebilir ancak bireysel emeklilik sistemi sadece birikim amacı taşımaktadır.
Birikim unsuru içeren hayat sigortalarında yaş koşulu bulunmazken bireysel emeklilik sisteminden emekli olabilmek için 56 yaşını doldurmanız gerekmektedir.
Birikim unsuru içeren hayat sigortalarında fonlar sigorta şirketi tarafından yönetilir ve yatırım fonlu sigortalar hariç garanti edilen bir getiri oranı mevcuttur. Bireysel emeklilik sisteminde ise katılımcı yatırım fonlarını yatırım tercihi ve risk profili doğrultusunda kendisi belirler ve fonlar profesyonel portföy yönetim şirketlerince yönetilir, ancak garanti edilen bir getiri oranı yoktur.
Birikim unsuru içeren hayat sigortalarında kendiniz, eşiniz ve küçük çocuğunuz için ödediğiniz primleri vergi matrahınızdan indirebilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminde ise katkı paylarının %25’i oranında devlet katkısı ödenir. Birikimli hayat sigortası poliçelerinizden borç (ikraz) alabilirsiniz. Ancak bireysel emeklilik hesaplarınız için bu durum geçerli değildir.
Bireysel emeklilik hakkında daha detaylı bilgi için, Bireysel Emeklilik sayfamızı inceleyin.

İstediğim kişiye sigorta yaptırabilir miyim?

Dilediğiniz kişinin hayatını, yaşam kaybı veya hayatta kalma ihtimallerine karşı sigorta ettirebilirsiniz. Ancak, sigortalının hayatının devamında lehtarın maddi veya manevi menfaatinin bulunması gerekir.

Birden fazla hayat sigortası poliçesine sahip olabilir miyim?

Evet sahip olabilirsiniz. Poliçenizin şartlarına bağlı olarak sigorta şirketi sizden ek belge talep edebilir.

Hayat sigortası ne zaman sona erer?

Hayat sigortası riskin gerçekleşmesiyle sona erer.

Hayat sigortalarında teminat dışı kalan haller nelerdir?

Sigortalı, sigorta şirketini haberdar etmeksizin ticari hava hatları üzerinde yolcu nakline ruhsatlı işletmelerin uçak veya herhangi bir hava gemisinde ancak yolcu sıfatıyla seyahat edebilir. Hayatı sigortalanan kişinin yaşam kaybı yolcu sıfatı dışında havada yapılan yolculuklar esnasında olursa, sigorta şirketi yalnız matematik karşılıkları (riyazi ihtiyat) ödemekle yükümlüdür; yaşam kaybı tazminatı ödenmez.

Sigortalı, yenilemeler de dâhil olmak üzere, en az 3 yıldan beri devam eden ve yaşam kaybı ihtimaline karşı yapılan bir sözleşmede, bu süre geçtikten sonra intihar ederse veya intihara teşebbüs sonucu ölürse, sigortalının intiharı anında akli melekeleri ne olursa olsun, sigortacı sigortanın o andaki riyazi ihtiyatını öder. Aksine bir sözleşme ile süre kısaltılmış olmadıkça sigortalı aralıksız olarak en az üç yıl devam etmiş bulunuyorsa, sigortacı sigorta teminatının tamamını ödemekle yükümlüdür.

Sigortadan faydalanan kimse hayatı üzerine sigorta yapmış olanı öldürmüş veya onun öldürülmesinde herhangi bir şekilde suç ortaklığı etmişse sigorta bedelinden mahrum kalır ve bu bedel ölenin mirasçılarına ait olur.

Aksi sözleşme ile kararlaştırılmadıkça, sigorta savaş halinde geçerli değildir. Ancak, sigortalı savaş esnasında ve savaş hareketleri dolayısıyla yaşamını kaybederse, yaşamını kaybettiği tarihteki matematik karşılıklar (riyazi ihtiyat), ödeme tarihine kadar geçecek süreye ait teknik faizleriyle birlikte hak sahiplerine ödenir.

Sigortalı, aksine bir sözleşme olmadığı sürece, AIDS, nükleer, biyolojik ve kimyasal silah kullanımı veya nükleer, biyolojik ve kimyasal maddelerin açığa çıkmasına neden olacak her türlü saldırı ve sabotaj veya tedavi amaçlı olanlar hariç nükleer rizikolar sonucu yaşamını kaybederse, sigorta şirketi, yalnız matematik karşılıkları (riyazi ihtiyat) ödemekle yükümlüdür.
Sigorta dünyasına özgü terimlerle ilgili detaylı bilgi için hazırladığımız sözlüğü inceleyin.

Kritik hastalık teminatı içeren hayat sigortası nedir?Sağlık sigortasından farkları nelerdir?

Kritik Hastalık Sigortası, sözleşme süresi içinde sözleşmede öngörülen hastalıklardan birinin veya birkaçının gerçekleşmesi veya ortaya çıkması ihtimaline karşı kritik hastalık teminatlarını içerir.

Sağlık sigortası, hastalık ve kaza sonucu oluşan sağlık giderlerini karşılamaya yönelik teminat sağlarken, kritik hastalık sigortasında sözleşmede belirtilen hastalıklardan birine yakalanma durumunda, sigorta şirketi tarafından sözleşmede belirtilen teminat tutarı kadar ödeme yapılır. Ayrıca, kritik hastalık sigortası yaşam kaybı teminatı içerdiği için lehtar da belirlenebilir.
İhtiyaçlarınıza ve gelecek beklentilerinize en uygun sigorta ürününü kolayca bulun.

Ferdi kaza sigortaları kapsamında kaza sayılan haller nelerdir?

Ferdi Kaza Genel Şartları uyarınca kaza ifadesi; ani ve harici bir olayın etkisiyle sigortalının iradesi dışında yaşamını kaybetmesi veya bedensel bir arızaya maruz kalmasıdır. Ferdi kaza sigortaları kapsamında aşağıdaki hallerden kaynaklanan yaşam kaybı ve bedensel arızalar da “kaza” olarak sayılır:

 • Birdenbire ve beklenilmeyen bir şekilde yayılan gazların teneffüsü
 • Ani bir hareket sonucu oluşan kas ve sinir incinmeleri, burkulması ve kopması; yanıklar
 • Yılan veya böcek sokması sonucunda meydana gelen zehirlenmeler
 • Isırılma sonucunda meydana gelen kuduzdan kaynaklanan yaşam kaybı veya bedensel arızalar

Ferdi kaza sigortası yurtdışında da geçerli mi?

Ferdi kaza sigortası, poliçede belirtilen teminat limiti ve şartları ile tüm dünyada geçerlidir.

Hayat sigortalarında ne tür kesintiler yapılır?

Hayat sigortalarında gider payı, üretim masrafı, işletme masrafı ve erken ayrılma kesintisi alınabilir. Bu kesintilerin yapısı ürün özelliğine göre değişiklik gösterir.
Sigorta dünyasına özgü terimlerle ilgili detaylı bilgi için hazırladığımız sözlüğü inceleyin.

Başvuru

Sigorta ettiren ve sigortalı kimdir?

Hayatı üzerine sigorta sözleşmesi yapılan ve sigorta sözleşmesine konu olan kişiye “sigortalı”, prim ödemek suretiyle sigortalının menfaatini sigorta şirketi nezdinde sigortalayan kişiye de “sigorta ettiren” denir. Sigortalı ile sigorta ettiren aynı kişi olabileceği gibi, hayatta kalma şartıyla yapılan sigortalarda lehtar da aynı kişi olabilir.
Sigorta terimleri için hazırladığımız sözlüğü inceleyin.

Sigorta şirketinin başvurumu kabul etmeme hakkı var mıdır?

Sigorta şirketi, sigorta teklif formunu (teklifname) form tarihinden itibaren otuz gün içinde reddedebilir. Bu durumda, sigorta şirketi teklif formunun verilmesi sırasında yapılmış ödemeleri, kesinti yapmadan, faiziyle birlikte iade eder.

Lehtar kimdir?

Sigorta sözleşmesine taraf olmamakla birlikte lehine sigorta sözleşmesi yapılan ve riskin gerçekleşmesi durumunda sigorta tazminatını sigorta şirketinden isteme hakkı bulunan gerçek ya da tüzel kişidir. Sigortalı ile lehtar arasında menfaat şartı bulunmalıdır.
Sigorta dünyasına özgü terimlerle ilgili detaylı bilgi için hazırladığımız sözlüğü inceleyin.

Kimleri lehtar olarak belirleyebilirim?

Üzerine sigorta yapılacak kişinin hayatının devamında menfaati olan kişileri lehtar olarak belirleyebilirsiniz. Lehtarı/Lehtarları bildirmediğiniz durumlarda, yaşam kaybı riskini teminat altına alan hayat sigortaları için kanuni varislerinizin; hayatta kalmanız şartıyla yapılan sigortalarda ise sizin lehtar olduğunuz varsayılır.

Lehtarı istediğim zaman değiştirebilir miyim?

Sigorta sözleşmesinde lehtar belirleme hakkından vazgeçmediğiniz sürece, sigorta şirketine bildirerek lehtarınızı değiştirme hakkınız bulunur. Lehtar değiştirme hakkınızdan vazgeçtiğinizi yazdığınız poliçeyi lehtara teslim ettikten sonra değişiklik yapmanız mümkün olmayacaktır.

Lehtarın hakları nelerdir?

Sigorta şirketinden tazminat tutarını isteme ve tahsil yetkisi de aksi kararlaştırılmadıkça, lehtara aittir. Lehtarın değiştirilemeyeceği durumlarda, sigorta ettiren tarafından ayrılma (iştira) ve ödünç alma (ikraz) haklarının kullanılması durumunda ve aksi kararlaştırılmadıkça, riskin gerçekleşmesinden önce sigorta şirketinin iflası sonucu ödenecek tutar üzerinde lehtar hak sahibidir.

Bankadan kredi almak istiyorum; hayat sigortası yaptırırken nelere dikkat etmeliyim?

Kredi sürenizin ve kredi tutarınızın yaptıracağınız hayat sigortası vadesi ve teminat tutarı ile uyumlu olması, olası bir riskin gerçekleşmesi durumunda hayat sigortanızın kredi tutarını eksiksiz karşılaması açısından önemlidir.

Dain-i mürtehin (rehin alacaklısı) kimdir?

Hayat sigortalarında, hayatı üzerine sigorta yapılan kişiye vermiş olduğu borç veya kredi nedeniyle, sigortalının yaşam kaybı halinde ödenecek olan tazminat tutarından 1. derecede alacaklı olan gerçek veya tüzel kişidir. Genellikle krediye bağlı hayat sigortalarında dain-i mürtehin olarak, kredi veren banka, finansal kiralama şirketi vb. finans kuruluşları belirlenir.
Sigorta dünyasına özgü terimlerle ilgili detaylı bilgi için hazırladığımız sözlüğü inceleyin.

Grup hayat sigortası yaptırmanın şartları nelerdir?

Sigorta yapılacak grubun en az 10 kişiden oluşması ve grubu oluşturan kişilerin sigorta ettiren tarafından belirli kıstaslara göre belirlenebilmesi gerekir. Grup hayat sigortalarında lehtarı belirleme hakkı, aksi kararlaştırılmamışsa, grupta yer alan kişilere aittir.

Ödeme ve Haklar

Hayat sigortalarında vergi avantajım var mı?

Hayat sigortalarında prim öderken ve 10 yıl süreyle sigortalı olduktan sonra toplu paranızı ve/veya maaşınızı alırken vergi avantajına sahip olursunuz. Birikim priminin alındığı hayat sigortalarında kendiniz, eşiniz ve küçük çocuğunuz için ödediğiniz prim tutarının yarısını; sadece yaşam kaybı, kaza, hastalık, sakatlık, işsizlik, tahsil ve yaşam teminatı içeren hayat sigortalarında ise ödediğiniz primin tamamını ödeme yaptığınız ayda elde ettiğiniz ücretin %15’ini ve brüt asgari ücretin yıllık tutarını geçmemek koşuluyla, gelir vergisi matrahınızdan indirebilirsiniz.
Örneğin; ücretli çalışansanız, aylık ücretiniz 3.000 TL ve birikim priminin alındığı hayat sigortasına ödediğiniz prim tutarı 500 TL ise, ücretinizin %15’i olan 450 TL’yi ve 2019 yılı için geçerli brüt asgari ücret yıllık tutarı 30.780 TL’yi aşmayacak şekilde gelir vergisi matrahınızdan indirebileceğiniz tutar, ödediğiniz primin yarısı yani 250 TL olur.

Kira geliri elde ediyorsanız; gelir vergisi matrahının tespitinde, gelir vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirlerden aynı şartlarla indirim yapılabilir.
Vergi avantajınız ne kadar olur, hemen hesaplayın.

Hayat sigortalarındaki vergi avantajından nasıl faydalanabilirim?

Ödeme belgelerini, beyana tabi gelir vergisi mükellefiyseniz muhasebecinize; ücretli çalışansanız, çalıştığınız şirketin ilgili birimine iletmeniz yeterlidir. Ödeme tutarı ve tarihinin yer aldığı aşağıdaki belgeler, ödeme belgesi olarak kabul edilir:

 • Emeklilik veya hayat sigortası şirketlerince düzenlenen makbuzlar,
 • Ödeyenin adı ve soyadı, ödemenin ait olduğu dönem, ödeme yapılan şirketin unvanı ve ödemenin türüne (hayat sigortası primi) ilişkin bilgilerin yer alması koşuluyla banka dekontları, otomatik para çekme makinesi makbuzları, kredi kartı ekstreleri ve posta çekleri,
 • Hayat sigortası poliçenizin bir örneğini (fotokopisini) işvereninize vermeniz halinde, emeklilik veya hayat sigortası şirketlerince faks veya e-posta yoluyla tarafınıza gönderilen makbuz örnekleri ile internet ortamında yaptığınız ödemelere ilişkin çıktılar.

İşveren olarak çalışanlarım adına yaptırdığım hayat sigortalarında vergi avantajından yararlanabilir miyim?

İşverenlerce ödenen şahıs sigorta primleri, işle ilgili olarak ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen ücret kapsamında olduğundan, çalışanlarınız adına yaptırdığınız hayat sigortalarında Gelir Vergisi Kanunu’nun 40. maddesinin 1 numaralı bendi çerçevesinde genel gider olarak herhangi bir tutar ve oran sınırlaması olmaksızın vergi avantajından yararlanabilirsiniz.

Risk teminatı içeren hayat sigortalarında ödeyeceğim prim nasıl belirlenir?

Ürünün içerdiği teminatlara, seçtiğiniz teminat tutarına, yaşınıza ve cinsiyetinize göre değişebilir. Birikim unsuru içeren hayat sigortalarında ise asgari prim tutarları belirlenmiştir. En az bu tutarlar kadar ödeme yapabilirsiniz.

Primlerimi nasıl ödeyebilirim?

Hayat sigortası ürünlerinde, primlerinizi seçtiğiniz ürünün özelliğine göre TL olarak ya da ABD Doları veya Avro'ya endeksli olarak peşin,yıllık, aylık, 3 aylık, 6 aylık taksitler halinde gerçekleştirebilirsiniz. Dövize endeksli ürünlerde, prim ödeme tarihindeki TCMB döviz alış kuru üzerinden TL olarak tahsil edilir. Ödemelerinizi ürünün özelliğine göre kredi kartı ile, otomatik ödeme talimatı vererek ya da peşin olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Primi ödedikten sonra sözleşmeden cayabilir ve primimi iade alabilir miyim?

Sigorta şirketinin size cayma hakkınızı bildirdiği durumlarda, bildirimden itibaren 15 gün içinde; bildirmediği durumlarda ise ilk primi ödediğiniz tarihten itibaren 1 ay içinde sözleşmeden cayabilir ve ödemiş olduğunuz prim tutarını geri alabilirsiniz.

Hayat sigortası primlerini ödemediğimde ne olur?

Bir yıldan uzun süreli hayat sigortalarında sigorta ücretinin veya taksitlere bağlanmış olduğu takdirde herhangi bir taksitinin vadesinde ödenmemesi halinde sigortacı, sigorta ettirenin kendisine bildirmiş olduğu son ikametgah adresine taahhütlü mektupla veya noter kanalıyla ücret veya taksitin bir ay içinde ödenmesini, aksi takdirde sigortanın feshedilmiş olacağını ihtar eder. Bu sürenin sonunda söz konusu ücret veya taksit ödenmemiş ise sözleşme prim ödemesinden muaf hale sigorta (tenzil) haline dönüştürülür. Prim ödemesinden muaf (tenzil) olan sözleşmenize ait ödenmemiş primlerinizi, ödenmeyen ilk primin vadesini izleyen, sözleşme başlangıç tarihinize göre aşağıdaki tabloda belirtilen süre içinde; her primin vadesinden itibaren hesap edilecek kanuni gecikme faiziyle birlikte bir defada ödemek şartıyla tekrar yürürlüğe aldırabilirsiniz.
01/10/2004 tarihinden önce başlayan poliçelerde yeniden yürürlüğe alınma süresi 6 ay, başlangıç tarihi 01/10/2004 tarihinden sonra olan poliçelerde ise 12 aydır.Belirtilen süre geçmişse, sigorta şirketi isterse, masrafı sigorta ettirene ait olmak üzere sigortalıdan yeni bir muayene isteyebilir. Muayene sonucu sigortanın devamı bakımından uygun görüldüğü ve birikmiş primler yukarıda yazılı esaslar dahilinde ödendiği takdirde sigorta şirketi sözleşmeyi tekrar yürürlüğe koyar. Sigortanın yeniden yürürlüğe girmesi esnasında sigortalının hayatta bulunması şarttır.
Bir yıl ve daha kısa süreli hayat sigortalarında ise, sigorta ettiren kimse primini veya taksitlere bağlanmış olduğu takdirde herhangi bir taksitini vadesinde ödememesi halinde temerrüde düşer ve temerrüt gününü takip eden on beş gün içerisinde dahi sigorta ettiren prim borcunu ödemediği takdirde bu müddetin bitiminden itibaren on beş gün süre ile sigorta teminatı durur. Bu sürenin sonuna kadar prim ödenmediği takdirde sigorta sözleşmesi herhangi bir ihtara gerek kalmadan feshedilmiş olur.

Risk teminatlı hayat sigortasında başlangıçta belirlediğim sigorta bedelini sigorta süresi içerisinde artırabilir miyim?

Sigorta süresi içinde, talebinizi sigorta şirketinin de kabul etmesi durumunda sigorta bedelini artırılabilirsiniz.
Sigorta özel şartları gereği sigorta bedelini kendiliğinden artıran haller hariç, teminat artışı talep ettiğinizde durumu sigorta şirketine yazılı olarak bildirmelisiniz. Sigorta şirketi gerekli gördüğü durumlarda sizden yeni bir sağlık raporu talep edebilir.

Süre dolmadan hayat sigortasından ayrılırsam ne olur?

İstediğiniz zaman sigorta sözleşmesini sona erdirerek sigortadan ayrılabilirsiniz.
Birikim priminin alındığı hayat sigortalarında sigorta süresi dolmadan ayrılmanız durumunda ödenecek tutar üzerinden kesinti yapılabilir.
Hayat sigortasından 10 yıldan önce ayrılmanız durumunda ödediğiniz primlerin getirisi (irat) üzerinden %15, 10 yıl süreyle sigortalı olduktan sonra ya da yaşam kaybı, sakatlık, tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılmanız durumunda %10 gelir vergisi kesintisi yapılır.
Risk teminatı içeren hayat sigortalarında sigorta süresi dolmadan ayrılmanız durumunda teminatlarınız geçersiz hale gelir ve kısmi prim iadesi yapılır.

Hayat sigortalarında tazminat talebinde bulunmak için ne yapılması gerekir?

Sigortalının vefatı nedeniyle yapacağınız tazminat başvurularında, aşağıdaki belgeleri göndermeniz gerekmektedir:
- Yaşam kaybı nedeninden bağımsız olarak göndermeniz gereken temel belgeler:

 • Sigortalının hayatının sona erdiğini, sona erdiği günü ve sona erme nedenini gösteren resmi ölüm belgesi. Ölümün sağlık kuruluşlarında gerçekleşmesi durumunda sağlık kurumu tarafından, sağlık kuruluşu dışında gerçekleşmesi durumunda ise belediye tabibi, aile hekimi veya ölüm belgesi düzenleme yetkilisi tarafından verilir.
 • Sigortalının vefat ettiğini ve sigortalının kanuni mirasçıları ile bunların miras üzerindeki paylarını gösteren veraset ilamı. Veraset ilamını almak için Sulh Hukuk Mahkemeleri veya notere başvurun.
 • Nüfus Müdürlükleri tarafından vefat eden sigortalı adına düzenlenmiş ve ölüm tarihi işlenmiş vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Veraset ilamında belirtilen her bir varise ait kimlik (nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport) fotokopileri ile iletişim bilgilerinin yazılı olduğu dilekçe veya lehtar bilgi formu
 • Talebi onaylamamız durumunda ödemenin yapılacağı poliçe lehtarlarına ait IBAN bilgisi


- Sigortalının ecelen veya hastalık sonucu vefat etmesi halinde, temel belgelere ek olarak göndermeniz gereken belgeler:

 • Sigortalının vefat ettiği ve ölüm belgesini dolduran sağlık kuruluşundan alınacak epikriz, hastane raporu ve diğer sağlık kayıtları
 • Hastalık sonucu vefat eden sigortalının söz konusu hastalığının hangi tarihte teşhis edildiğini gösteren hastane kayıtları ve raporlar ile sigortalının gördüğü tedaviye ilişkin sağlık kayıtları
 • Sigortalının başvurduğu tüm sağlık kuruluşları, başvuruları ve teşhislerini içeren liste
 • Medulla kayıtları
  • Sigortalın ilaç raporlarını içeren liste
  • Muayene detayı
  • Rapor listesi


- Sigortalının trafik kazası, iş kazası, intihar, cinayet vb. nedenlerle adli makamlara intikal etmiş bir olay sonucunda vefat etmiş olması halinde, temel belgelere ek olarak göndermeniz gereken belgeler:

 • Vefatın trafik kazası sonucu meydana geldiği durumlarda trafik kazası tespit tutanağı
 • Vefatın cinayet, intihar, sigortalının ölü bulunması, yangın vb. adli makamlara intikal eden bir sebepten meydana geldiği durumlarda ise kaza tespit tutanağı ve olay yeri inceleme raporları
 • Adli ve şüpheli vakalarda ölü muayene ve varsa otopsi raporu
 • Adli vakalarda Cumhuriyet Savcılığı tarafından düzenlenen iddianame, ifade tutanakları, olay ile ilgili nihai karar (kovuşturmaya yer olmadığına dair karar, tutuklama kararı vb.)

Sadece teminat içeren hayat sigortalarında tazminat talebinde bulunmak için ne yapmalıyım?

Sigorta ettiren ya da hak sahipleri olarak, riskin gerçekleşmesinden sonra, sözleşme uyarınca veya sigorta şirketinin talebi üzerine, riskin veya tazminatın kapsamının belirlenmesinde gerekli ve sigorta ettirenden beklenebilecek her türlü bilgi ile belgeyi sigortacıya makul bir süre içinde sağlamanız gerekir. Ayrıca, sigorta ettiren olarak aldığınız bilgi ve belgenin niteliğine göre, riskin gerçekleştiği veya diğer ilgili yerlerde sigorta şirketinin inceleme yapmasına izin verme ve sizden beklenen uygun önlemleri alma yükümlülüğünüz bulunuyor.

Yaşam kaybı durumunda hak sahipleri, poliçeden doğan haklarını talep edebilmek için, aşağıdaki yazılı belgeleri, masrafı kendilerine ait olmak üzere temin ederek sigorta şirketine iletir:
 • Sigorta poliçesi, (kaybı halinde sigortalı veya hak sahibinden alınacak imzalı beyan yeterlidir),
 • Nüfus idaresi tarafından verilecek tasdikli ve vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Gerekirse yaşam kaybı nedenini açıklayan doktor raporu veya gömme izni,
 • Gaiplik halinde mahkemeden alınacak olan gaiplik kararı,
 • Lehtar tayin edilmediği durumlarda veraset ilâmı.
İşsizlik teminatı içeren ürünlerimizde istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

Kredi Destek Sigortası
 • Tazminat talep formu
 • İşverenden alınacak yazılı fesih bildirimi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Varsa eksik yatan SGK primlerine ilişkin işveren beyanı, iş göremezlik raporu vb. belge
 • İşveren imza sirküleri
 • İş sözleşmesi
 • Güncel tarihli SGK Hizmet Dökümü (e-devlet şifreniz ile www.turkiye.gov.tr’den alabilirsiniz.)
 • İş-Kur Kayıt Belgesi (kayıtlı olduğunuzu gösterir nitelikte güncel belge)


Kredi Kartı Destek Sigortası
 • Tazminat talep formu
 • İşverenden alınacak yazılı fesih bildirimi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İşten çıkarılma nedenini açıklayan, işverenden alınacak yazı (eski işyerinden yetkili kişinin imzalayacağı ve imza yetkisini gösteren imza sirküleri kopyası ile birlikte.)
 • İşsizlik kurumu kaydı (kayıt olduğunuza dair belge)
 • Güncel tarihli SGK Hizmet Dökümü (e-devlet şifreniz ile www.turkiye.gov.tr’den alabilirsiniz.)
 • İş-Kur kayıt belgesi (İş-Kur’dan ödenek aldığınızı gösterir nitelikte güncel belge)
Sigorta şirketi gerekli gördüğü hallerde ek evrak talep etme hakkını saklı tutar.
Sigorta şirketi, yaşam kaybı teminatının bulunması durumda gerekirse tazminatı kesinleştirmek için sağlık karneniz ile hastane durum raporunuzu da isteyebilir.
Sigorta şirketi talep etmeniz durumunda tazminatın lehtar ya da sigorta ettirene ödenmesine ilişkin olarak aldığı belgeler karşılığında bir alındı belgesi vermek zorundadır.

Hayat sigortaları ile ilgili tazminat talebinde zaman aşımı var mıdır?

Sigorta sözleşmesinden kaynaklanan bütün tazminat talepleri, alacağın ödenmesi gereken tarihten başlayarak 2 yılda, sigorta tazminatına ve sigorta bedeline ilişkin istemler her durumda riskin gerçekleştiği tarihten itibaren 6 yılda zaman aşımına uğrar.
Zaman aşımına uğrayan tutarlar Özel Hukuk Hükümlerine Tabi Sigortalar Kapsamında Hak Sahiplerince Aranmayan Paralar Hakkında Yönetmelik gereğince Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği nezdinde oluşturulan Güvence Hesabı Kurumuna veya özel kanun hükümleri dâhilinde sigorta faaliyetinde bulunan kuruluşlara devredilir.

Değerlendirme

Birikim unsuru içeren hayat sigortasına yatırdığım tutarlar nasıl değerlendirilir?

Günlük kar payı esasına ve sigortalıları korumaya yönelik olarak mevzuatta belirlenen menkul kıymet kısıtlamalarına göre birikimli hayat sigortalarında ödediğiniz primlerden risk primi, gider payı ve üretim masrafı kesildikten sonra kalan tutar sigorta şirketi tarafından ortak bir havuzda yatırıma yönlendirilir.
Sigorta dünyasına özgü terimlerle ilgili detaylı bilgi için hazırladığımız sözlüğü inceleyin.

Hayat sigortasındaki birikimlerimin bir kısmını ödünç (ikraz) alabilir miyim?

En az 1 yıl yürürlükte bulunan ve 1 yıllık primi ödenmiş olan sigorta sözleşmelerinde, talep etmeniz durumunda şirket tarafından hesaplanan tutarı geçmeyecek şekilde ödünç alabilirsiniz. Bu uygulama şirketlere göre farklılaşabilir.

Şirketimizde, poliçenizin düzenlenme tarihini takip eden yılbaşı itibarıyla, talep etmeniz durumunda şirket tarafından hesaplanan tutarı geçmeyecek şekilde ödünç alabilirsiniz.

İşsizlik / İş Göremezlik

Geçici İş Göremezlik teminatı nedir?

Sigortalının, riskin gerçekleştiği tarihteki mesleki statüsüne göre belirlenmiş olan teminatlardan biri temel alınarak, sigorta bedeli kapsamında sözleşmede belirtilen borç için ödenecek tutarı ifade eder. Sigortalının aynı anda birden fazla teminatın kapsamında olması mümkün değildir. Sigortalının geçici iş göremezlik teminatının kapsamı belirlenirken:

 • İstihdam ilişkisi içinde çalışanlara, istem dışı işsizlik teminatı
 • Serbest meslek sahiplerine, köy ve mahalle muhtarlarına veya devlet memurlarına, geçici sakatlık teminatı
 • Emekli olmakla birlikte tam süreli ve aralıksız olarak çalışanlar için (Kredi Destek Sigortası ürünümüzde) hastaneye yatırılma teminatı
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna dahil olmayan kişiler ve çalışmayan emekliler için hastaneye yatırılma teminatı temel alınarak işlem yapılır.

İşsizlik teminatı nedir?

İşsiz kalmanız durumunda, sözleşmenize istinaden yapılması gereken ödemelerin tarafınıza ödenmesini sağlayan teminattır. İşsizlik teminatı, istihdam ilişkisi içinde çalışanlara verilebilir.

İşsizlik teminatına sahip olmak için istediğiniz ürüne göre, İş Bankası kredi kartı sahibi ya da İş Bankası'ndan kredi almış olmanız gerekir.

İşsiz kalmam durumunda ne kadar ödeme yapılır?

Sigorta şirketi, işsiz kalmanız durumunda, azami tazminat süresi ve azami tazminat tutarı ile sınırlı olmak kaydıyla, yeni bir işe başlayana kadar işsizliğin devam ettiği her bir tam ay için aylık tazminat tutarı kadar ödeme yapar.
Poliçenizde daha kısa bir süre belirtilmediği takdirde, teminat kapsamında ödenmiş olan son aylık tazminattan sonraki 6 ay süresince sigorta şirketinden başka bir işsizlik tazminatı talebinde bulunamazsınız.
İki veya daha fazla işsizlik süresi arasında 6 ay veya poliçede belirlenen daha kısa bir süre bulunması durumunda, takip eden işsizlik süresi için bekleme süresi uygulanmaz.

Geçici sakatlık teminatı nedir?

Kontrolünüz dışında gerçekleşen bir yaralanma veya sağlık sorunu nedeniyle işinizi geçici olarak yapamaz duruma gelmeniz halinde sigorta şirketinin yapması gereken ödemeleri kapsayan teminattır.
Geçici sakatlık teminatı, serbest meslek sahiplerine veya devlet memurlarına verilebilir.

İş göremezlik durumunda ne yapmalıyım?

Tazminat talebinde bulunmak için, söz konusu durumun gerçekleştiğine dair, geçici iş göremezlik teminatı için tam teşekküllü bir hastaneden alınmış ayrıntılı bir rapor; işsizlik teminatı için ise, iş sözleşmesinin feshedildiğine ve bunun yetkili kamu makamlarına bildirildiğine dair belgeler ile poliçe özel şartlarında belirtilen bilgi ve belgeleri sigorta şirketine ibraz etmeniz gerekir.

Sigorta şirketi gerektiğinde, her zaman ek bilgi ve belgeler talep edebilir. Tazminat talebinde bulunmanız durumunda, her türlü kurum, kuruluş ve şahıslardaki bilgi, belge ve raporlara ulaşma yetkisini, sigorta sözleşmesinin konu ve amacıyla sınırlı olmak üzere peşinen sigorta şirketine vermiş olursunuz.

Sigorta şirketi masrafları kendisine ait olmak üzere, geçici iş göremezlik nedeniyle tazminat talebinde bulunduğunuzda sağlık durumunuzu her zaman kontrol ettirebilir.

Anadolu Hayat Emeklilik olarak tazminat taleplerinizi en geç 10 iş günü içinde inceleriz. Değerlendirmemiz sırasında, sözleşmeden kaynaklanan borç ve yükümlülüklerinizi sigortalı değilmişçesine aynı özen ve dikkatle yerine getirmeye devam etmeniz gerekir. Aksi durumda, doğan zarardan şahsen sorumlu olursunuz.

İş göremezlik durumunda tazminat tutarları nasıl tespit edilir ve ödenir?

Taraflar arasında tespit edilen tazminat tutarı, poliçede kararlaştırılan azami tazminat tutarını aşamaz.

İşsizlik ve geçici iş göremezlik süresi içinde, devletin sağladığı maddi imkânlardan yararlanmanız hâlinde, bu ödemeler tazminatın hesaplanmasında gelir olarak kabul edilmez.

İşsizlik ve geçici iş göremezlik teminatlarının ikisinin de alınmış olması durumunda, azami tazminat süresi içinde olmak üzere, işsizliğe bağlı bir tazminat talebinden geçici iş göremezliğe bağlı bir tazminat talebine veya geçici iş göremezliğe bağlı bir tazminat talebinden işsizliğe bağlı bir tazminat talebine geçilmesi mümkündür. Bu hâllerde bekleme süresi tekrar uygulanmaz.

Azami olay başı sigorta bedeli ödeme süresi saklı kalmak üzere, sigortalının faaliyetinin poliçe ve ek teminat kapsamında poliçe süresi dahilinde, istihdam ilişkisinin sona ermiş ancak, serbest meslek, yüklenici olarak faaliyet yürütüyor olması veya devlet memuru ya da emekli çalışan olarak çalışmaya devam ediyor olması durumunda sigortalının talebi, gayri ihtiyari işsizlik ek teminatı yerine, duruma göre geçici sakatlık veya hastaneye yatış ek teminatına dönüşür. Bu durumda istisna süresi yeniden uygulanmaz.